Підсумки саміту G7. Країни "Великої сімки" назвали умову визнання легітимності нової влади в Афганістані

"Талібан" має гарантувати до 31 серпня і після цієї дати безпечне пересування для тих, хто виїжджає з Афганістану, зазначив Джонсон (на екрані)
Фото: EPA
Країни "Великої сімки" (G7) вимагають від угруповання "Талібан", яке прийшло до влади в Афганістані, гарантувати безпечну евакуацію людей із країни і після 31 серпня. Про це 24 серпня за підсумками віртуального саміту G7 заявив прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, повідомив Sky News. Відеоверсію коментаря опубліковано у Twitter британського телеканала.

"Головна умова, яку ми висуваємо як G7, – вони ["Талібан"] мають гарантувати до 31 серпня і після цієї дати безпечне пересування для тих, хто виїжджає", – сказав Джонсон.

Лідери США, Німеччини, Франції, Італії, Японії, Великобританії, Канади та Європейського союзу закликали дотримуватися міжнародних зобов'язань, боротися з тероризмом і поважати права людини в Афганістані. Про це йдеться в заяві G7, опублікованій на сайті уряду Великобританії.

"Ми судитимемо про сторони в Афганістані за їхніми діями, а не словами. Зокрема, ми підтверджуємо, що на "Талібан" буде покладено відповідальність за його дії щодо запобігання тероризму, дотримання прав людини, особливо жінок, дівчаток і меншин, стосовно пошуку інклюзивного політичного рішення в Афганістані, – зазначають у заяві. – Легітимність будь-якого майбутнього уряду залежить від позиції, яку він зараз займає щодо дотримання своїх міжнародних зобов'язань, своєї прихильності гарантувати стабільність в Афганістані".

У документі підкреслюють, що пріоритетним залишається завдання безпечної евакуації іноземців, а також афганців, які співпрацювали з країнами Заходу.

"Ми продовжимо тісну координацію щодо цього питання, очікуючи, що всі сторони докладатимуть зусиль для полегшення цього процесу і гарантування безпеки гуманітарного та медичного персоналу та інших міжнародних службовців", – вказують у заяві.

Водночас у документі не згадують про визнання "Талібану" новою владою в Афганістані.

Окрім лідерів країн "Великої сімки", у саміті взяли участь генсеки ООН і НАТО Антоніу Гутерріш і Єнс Столтенберг.

Віртуальний саміт G7 для проведення термінових перемовин стосовно ситуації в Афганістані зібрав Джонсон. Він зазначав у Twitter 22 серпня, що "життєво важливо, щоб міжнародна спільнота працювала разом для гарантування безпечної евакуації, запобігання гуманітарній кризі та надання підтримки афганському народу для закріплення досягнень останніх 20 років".

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

Раніше, 13 серпня, "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії та поліцейським, а також недоторканність приватного майна.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Цей процес був паралізований через те, що 16 серпня аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси. 17 серпня процес евакуації відновили, хоча міністерка оборони Франції Флоранс Парлі повідомляла, що блокпости талібів ускладнюють доступ до аеропорту.

Кілька країн (США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації. У Пентагоні заявляли, що планують створити можливості, щоб вивозити з Афганістану до 5 тис. людей на день. Після захоплення країни талібами з Афганістану, за оцінками НАТО, евакуювалося 18 тис. осіб.