Піонтковський: "Партія почесної капітуляції" на чолі з Пригожиним під час заколоту здобула повну перемогу. Вона розпушила ґрунт для бесіди з Путіним
"У Росії всі усвідомили неминучість поразки у війні, і власне у верхівці визначилося зараз дві партії, я так умовно називаю. Перша – це "партія почесної нічиєї". Це Путін і люди, які зберігають йому вірність. Кількість [прихильників] цієї партії скорочується, і протягом останніх двох днів вона, здається, скоротилася драматично. Вони надсилають вам уже кілька місяців усіляких пап римських, Лі Хуеїв (спецпредставник Китаю у справах Євразії. – "ГОРДОН"), якихось представників африканських племен, перепрошую... Усі з одним і тим самим – змусити Україну погодитися на такий собі план миру, припинення вогню, на те, що залишаються значні українські території в Росії. Путін продає це своєму населенню як "почесну нічию", – розповів він.
Піонтковський зазначив, що Україна без вагань відкидає цей план і Захід дотримується тієї самої позиції. Офіційна позиція американської адміністрації й західноєвропейських партнерів дуже чітка: жодних переговорів із Путіним, доки він не буде згоден на повне виведення окупаційних військ, наголосив політолог.
"Тому розумні люди Росії зрозуміли, що "почесної нічиєї" не вийде. І ось цю партію розумних людей я називаю "партією почесної капітуляції". Це не противники війни, це запеклі негідники, це не люди, які вважають війну злочинною, не шоковані кількістю злочинів... Ні, вони хочуть насамперед зберегти свою владу і власність, вони розуміють, що продовження війни загрожує і тому, і іншому. Так от Пригожин – фронтмен цієї партії", – сказав він.
Піонтковський вважає, що завдяки заколоту Пригожина "партія почесної капітуляції" здобула повну перемогу" в Росії.
"Вона розпушила ґрунт для своєї бесіди з Путіним. Загалом це була демонстрація якоюсь мірою для людей, але вони не такі важливі й нічого не вирішують. Проте здебільшого це було послання Путіну: мовляв, у тебе немає лояльних структур, немає народу, який тебе любить, тому потрібно прислухатися до нашої поради, і ця порада буде", – сказав Піонтковський.
Контекст:
23–24 червня у РФ Пригожин здійснив заколот. Увечері 23 червня він звинуватив військових країни-окупанта РФ у завданні удару по тиловому табору найманців ПВК "Вагнер" за командою, яка надійшла від начальника Генштабу Валерія Герасимова після наради з міністром оборони Сергієм Шойгу. Міноборони Росії назвало цю заяву Пригожина "інформаційною провокацією".
Уранці 24 червня Пригожин заявив про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону і намір іти на Москву, але вже ввечері він сказав, що передумав, і розвернув колони "у зворотному напрямку".
24 червня у Кремлі заявили, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь", а справу за фактом заколоту, відкриту на нього у РФ, закриють.
26 червня пресслужба Пригожина опублікувала аудіозвернення, у якому той заявив, що він не мав мети скидати владу у РФ. Того самого дня Путін виступив із терміновим зверненням, у якому назвав учасників заколоту "зрадниками", які зробили помилку. Він закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе піти в Білорусь, заявив він.
27 червня ФСБ оголосила про закриття справи про заколот, міноборони РФ повідомило, що важку техніку ПВК передадуть російській армії, а самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів, що Пригожин уже перебуває на території Білорусі.