Після візиту до будинку ймовірного агента ФСБ соратниця Навального стала фігуранткою справи про "порушення недоторканності житла літньої жінки"
Уранці 25 грудня в Москві у квартиру до юристки Фонду боротьби з корупцією Любові Соболь прийшла з обшуком поліція, перед цим двері на майданчик зламали, камери зовнішнього спостереження заклеїли, розповіла Соболь у стрімі у Twitter.
Вона вела прямий ефір, поки не відчинила двері силовикам. За кадром було чути плач дитини.
Після обшуку Соболь відвезли на допит, у неї вилучили всю техніку, зокрема телефон семирічної доньки, повідомив російський опозиціонер Олексій Навальний у Facebook.
"Причина в тому, що в понеділок, коли я випустив відео розмови з одним із членів групи вбивць [Костянтином] Кудрявцевим, Соболь була у нього на сходовій клітці. І подзвонила йому у двері. Усе. Дзвониш у двері вбивці – тобі виламують твої власні й відвозять тебе на допит", – пояснив він.
Пізніше Слідком РФ опублікував реліз, у якому заявив, що Соболь фігурує у справі, яку порушили за ч.с2 ст. 139 Кримінального кодексу РФ (порушення недоторканності житла, вчинене із застосуванням насильства). За даними слідства, вона була серед групи осіб, які "неодноразово намагалися проникнути у квартиру літньої жінки", розташовану в будинку у Східному окрузі Москви.
"Для досягнення своєї мети вони незаконно використовували форму співробітників Росспоживнагляду. Після двох невдалих спроб Соболь ввела в оману кур'єра сервісу доставки, називаючись "кинутою дружиною з маленькою дитиною", і пройшла в під'їзд житлового будинку. Коли господиня квартири відчинила двері, Соболь відштовхнула жінку, де остання проживає зі своєю сім'єю, й увірвалася у квартиру", – стверджують автори релізу. На сайті Навального йдеться, що Соболь у квартиру не входила, а тільки дзвонила у двері. За даними опозиціонера, це житло зареєстровано на дружину, сина й тещу Кудрявцева.
Допит Соболь тривав увесь день, повідомив Навальний. Після цього її затримали на 48 годин.
Директор ФБК Іван Жданов у Twitter уточнив: Соболь після зміни статусу у справі стала підозрюваною (спочатку адвокат Соболь говорив ТАСС, що вона – свідок).
Відео розмови з Кудрявцевим Навальний оприлюднив 21 грудня. Політик відрекомендувався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева і "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального підтвердив факт проведення операції і сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на білизну Навального.
Літак, яким Навальний летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості.
22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про його виведення з медичної коми і від'єднання від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще й уже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
Як писала Le Monde, президент РФ Володимир Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам вжити отруту із групи "Новачок".
15 жовтня Європейський союз ввів санкції проти шістьох російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій долучилася Великобританія. Палата представників Конгресу США закликала Білий дім також ввести санкції.
14 грудня було оприлюднено розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла в Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга протягом двох місяців спроба отруєння – під час першої, у липні 2020-го, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом Путіна.