Побоювання жителів Казахстану щодо можливої війни з Росією зросли вдвічі – опитування
У можливий напад Росії на Казахстан вірить 15% казахстанців. Це вдвічі перевищує показники листопада 2022 року, коли таку можливість припускало лише 8,3%.
23,3% респондентів припускають такий прогноз, але за певних обставин. За даними попереднього опитування, так вважало 19%. 61,8% вважають вторгнення Росії неможливим. Минулого разу цей показник становив 72,7%.
У респондентів запитали, чи змінилося їхнє ставлення до Росії від початку війни в Україні, і якщо змінилося, то в який бік. У 51,5% громадян ставлення до Росії не змінилося. У 32,6% казахстанців воно погіршилося. 4,7% опитаних сказали про покращення свого ставлення до Росії з початку війни. Серед респондентів 18–29 років симпатизує Росії лише 0,7%, серед тих, кому 40–59 років, – 5%, а серед громадян віком від 60 років про покращення свого ставлення до Росії говорить 10,8%.
Згідно з результатами опитування, у воєнному конфлікті 21,1% казахстанців підтримують Україну, 12,8% – на боці Росії. Більшість громадян – 59,8% – дотримуються нейтралітету.
Опитування проводили за допомогою телефонних інтерв'ю серед абонентів мобільного зв'язку в Казахстані. Основою вибірки стала база номерів, одержаних за допомогою генератора випадкових чисел. Загалом опитано 1100 респондентів віком від 18 років. Із них 59,7% віддали перевагу відповідати казахською мовою, 40,3% – російською. Водночас 70,9% респондентів – казахи, 17,5% – росіяни та 11,6% – представники інших національностей. Максимальний розмір похибки з імовірністю 95% не перевищує 3%.
Контекст:
Після нападу РФ на Україну Казахстан, за даними джерел американського телеканала NBC News, відмовив Росії у проханні скерувати своїх військових в Україну. МЗС Казахстану заявило, що країна зацікавлена в тому, щоб Україна залишалася незалежною і територіально цілісною державою.
У червні 2022 року на форумі в Росії президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв у присутності президента РФ Володимира Путіна заявив, що "ЛДНР" – "квазідержавні території" і Казахстан не визнаватиме їх.
Після цього Токаєв зустрічався з Путіним і заявив, що у них відбулася "дуже гарна зустріч", а Путін був "дуже спокійним та впевненим". Токаєв пояснив свою відмову принципом Статуту ООН. "На мою думку, територіальна цілісність держав має переважати", – сказав він.