Політолог Юнус: США й Ізраїль не дадуть Ірану мати ядерну зброю G

Юнус не відкинув ударів по іранських об'єктах
Фото: Ramis Yunus / Facebook

Ірану не дадуть мати ядерну зброю ні США, ні Ізраїль, заявив в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону азербайджанський політолог Раміс Юнус, який живе у США.

Про це завели мову після запитання Гордона, "чи побачимо ми вибухи найближчим часом на іранських військових об'єктах" з урахуванням інформації про високий рівень збагачення урану в цій країні.

"Сполучені Штати, Ізраїль (передусім, наголошую, ці країни) не дадуть Ірану мати ядерну зброю. [...] Цей процес контролюють жорстко зараз. І якщо насправді вони наближатимуться до цієї тематики, ви ці бомбардування побачите", – сказав Юнус.

Він зазначив, що раніше в Ірані були вибухи на об'єктах, пов'язаних із виробництвом військових дронів, а не з атомною технологією.

Юнус наголосив, що навколо Ірану є низка країн (плюс США), від яких Тегеран не зможе захистити навіть Китай, який, як вважає політолог, протягом "40 років" допомагав Ірану обходити міжнародні санкції.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Іран перебуває під санкціями США із 1979 року. Обмежувальні заходи вводили за порушення прав людини, розроблення ядерної зброї, підтримку терористичних організацій та дестабілізацію миру в регіоні.

Рада Безпеки ООН 20 липня 2015 року схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з неї санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. За 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, усі обмеження й умови, які містяться в резолюції ООН, мали припинити дію. США, зі свого боку, зняли частину санкцій із Тегерана.

Проте 8 травня 2018 року тодішній президент США Дональд Трамп оголосив, що Вашингтон виходить зі Спільного всеосяжного плану дій (СВПД) щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За словами Трампа, Тегеран обманював світову спільноту, приховуючи продовження досліджень у сфері ядерної зброї.

Нинішній президент США Джо Байден у лютому 2021 року говорив, що Сполучені Штати не скасують санкцій проти Ірану доти, доки влада цієї країни не відмовиться від планів щодо збагачення урану. Він називав вихід США з ядерної угоди 2015 року помилкою і під час передвиборчої кампанії припускав, що Вашингтон повернеться до діалогу з Тегераном щодо цього.

У листопаді 2022 року Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило, що Іран і далі збільшує свої запаси високозбагаченого урану, що може стати ще одним кроком до створення ядерної зброї.

У лютому 2023 року агентство Bloomberg написало, що спостерігачі МАГАТЕ виявили, що Іран збагатив уран трохи нижче від рівня, необхідного для створення ядерної зброї, – до 84%.

2 березня Bloomberg озвучило інформацію, що Ізраїль вивчає можливість завдати ударів по об'єктах іранської ядерної програми.