Польща розпочинає головування в Раді ЄС 

Польща перебрала головування в Раді ЄС від Угорщини 1 січня 2024 року. Наступною в Раді головуватиме Данія
Фото: ЕРА

З 1 січня 2025 року Польща розпочинає головування в Раді Європейського союзу, під час якого планує зосередити увагу на питаннях безпеки. Про це повідомляють на сайті головування Польщі в Раді ЄС. 

Це друге за 13 років головування Польщі в Раді Євросоюзу. Його, за ротаційним принципом, країна перебрала від Угорщини. Триватиме воно до 1 липня. 

Окремо зазначають, що головування Польщі в Раді ЄС збігається з початком наступного інституційного циклу, що дає можливість поставити цілі, презентувати рішення й розпочати процеси на наступні п'ять років. Свою майбутню піврічну діяльність у ЄС країна характеризує як "час важкої праці для безпечної та успішної Європи для майбутніх поколінь".

Польща розвиватиме різні напрями роботи ради, пріоритетні завдання детально зафіксовано у програмі її головування. Підтримка України – одне з них. Зокрема, передбачено продовження військової допомоги, посилення санкцій ЄС проти Росії й Білорусі та використання заморожених активів російського Центрального банку на користь України.  

"Збройна агресія Росії проти України, яка триває, загрожує безпеці всього континенту, але це також війна проти принципів і цінностей, які представляє Європейський союз. Польське головування докладатиме зусиль для поваги й просування їх у ЄС, наголошуючи на особливій ролі громадянського суспільства", – ідеться в заяві. 

Контекст:

Посаду голови Ради Європейського союзу держави-члени обіймають по черзі, кожна впродовж шести місяців. Країни, одна за одною, беруть на себе організацію роботи ради, контроль за виконанням її завдань, сприяння ухваленню політичних і правових рішень та посередницьку функцію між державами-членами. 

20 вересня ЗМІ писали, що під час головування в ЄС Польща спробує використати прагнення України вступити в ЄС для вирішення "історичних питань". За словами джерела Onet із дипломатичних кіл, поляки мають намір "натиснути" на Київ, який чекає від Євросоюзу військової, політичної і фінансової підтримки. Зокрема, домогтися ексгумації жертв так званої Волинської трагедії – вбивства польських громадян на Волині у 1943–1944 роках. 

У жовтні Politico, посилаючись на джерела, повідомляло, що країни Євросоюзу мають намір відновити дискусії щодо посилення санкцій проти країни-агресора Росії в січні 2025 року, коли Польща перебере від Угорщини головування в Раді ЄС. 

30 грудня тимчасовий повірений у справах Польщі в Україні Пьотр Лукасевич повідомляв, що під час свого головування в Раді Європейського союзу Польща намагатиметься прискорити процес входження України в ЄС.  

22 грудня президент України Володимир Зеленський наголосив на важливості вступу України до Європейського союзу, зазначаючи, що головування Польщі, а у другому півріччі – Данії в ЄС "мають стати історичними для України"