Польща й Литва готові "активізувати дискусію" щодо запрошення України в НАТО
"Польща й Литва привітали рішення щодо надання Україні статусу кандидата [на вступ] у ЄС та погодилися координувати зусилля для забезпечення повноправного членства в Євросоюзі. З урахуванням проведення у 2023 році у Вільнюсі саміту НАТО, Польща й Литва підтверджують готовність активізувати в рамках Альянсу дискусію щодо запрошення України розпочати переговори про вступу до НАТО", – ідеться в заяві.
Варшава та Вільнюс також пообіцяли "надати Україні усіляку допомогу в ході майбутніх переговорів про членство в ЄС". Зі свого боку Україна "підкреслила свою рішучість" для здійснення кроків, які Єврокомісія назвала умовами для продовження євроінтеграції країни.
Крім того, Польщі й Литва висловили "рішучу підтримку" Україні на тлі російського вторгнення, наголосивши на необхідності подальшого посилення санкцій проти країни-агресора.
"Закликаємо міжнародну спільноту до запровадження повного нафтового та газового ембарго, розширення індивідуальних обмежень проти російських еліт та державних підприємств, а також до повного відключення Росії від західної банківської системи", – підкреслюють у комюніке.
Країни "Люблінського трикутника" закликали протидіяти спробам РФ обійти санкції, вводити обмеження проти країн, які допомагають у цьому Кремлю, а також вказали на "важливість передачі Україні заморожених активів російської сторони".
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням. Курс на вступ у НАТО закріплено в Конституції України.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримає входження України в НАТО.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну країни НАТО надають Києву військову та гуманітарну допомогу, проте Альянс відмовився виконати прохання української влади та закрити повітряний простір над країною.
За підсумками саміту НАТО в Мадриді (Іспанія), який відбувався з 28-го до 30 червня 2022 року, лідери Альянсу затвердили нову стратегічну концепцію, у якій вказано, що Росія є "найсерйознішою і прямою загрозою" безпеці НАТО, а "сильна, незалежна Україна життєво необхідна для стабільності євроатлантичного простору".