Польський прем'єр закликав "здати в архів" "Північний потік – 2" через отруєння Навального
Спроба отруїти опозиційного лідера Олексія Навального доводить, що конструктивний діалог із Росією неможливий і найраціональнішим підходом із боку Німеччини є відмова від проєкту "Північний потік – 2". Таку думку висловив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Після отруєння російського опозиціонера Олексія Навального Німеччина має зупинити газовий проєкт "Північний потік – 2". Про це в колонці для німецького видання FAZ, яка вийшла 13 вересня, написав прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
За його словами, газопровід "підриває енергетичну політику Євросоюзу зсередини": Росія під прикриттям економічної співпраці набуває впливу на поведінку однієї з найважливіших країн ЄС і НАТО – Німеччини.
Неможливо вести конструктивний діалог із державою, яка порушує міжнародні стандарти і норми міжнародного права, продовжив Моравецький.
На думку прем'єра, єдиний раціональний вихід – "здати в архів проєкт "Північний потік – 2".
Газопровід уже занадто дорого обійшовся для авторитету і безпеки Європи, нарікає автор колонки. Він вважає, що Москва змінить свою політику лише в тому випадку, якщо позбудеться простору для реалізації економічних проєктів, що дають їй можливість тримати країни континенту під контролем.
Євросоюзу потрібні сміливість і лідерство, а не "поблажливість до агресивних дій Москви", підсумував Моравецький.
"Північний потік – 2" – газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною по дну Балтійського моря. Довжина маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проєкту – приблизно €9,9 млрд, його навпіл фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній: англійсько-нідерландська Shell, німецькі Wintershall і Uniper, французька Engie та австрійська OMV.
Влада США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Будівництво газопроводу заморозили, оскільки у грудні 2019 року США ввели санкції проти європейських підрядників, які беруть участь у проєкті. Відразу після цього швейцарська компанія Allseas припинила роботи з будівництва "Північного потоку – 2" і вивела з Балтійського моря свої судна-трубоукладники. "Газпром" заявив про залучення до завершення проєкту російських трубоукладників.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель ще 1 вересня стверджувала, що "Північний потік – 2" добудують, незважаючи на погрози США. 8 вересня вона сказала, що погоджуватиме будь-які дії проти Росії у зв'язку з отруєнням російського опозиціонера Навального з європейськими партнерами, але ще не вирішила, чи торкнуться будь-які дії проти Москви будівництва газопроводу.
11 вересня глава міністерства закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що будівництво газопроводу "Північний потік – 2" можуть заморозити як реакцію на отруєння Навального.
В інтерв'ю виданню Financial Times верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що "Північний потік – 2" не є європейським проєктом, а його доля залежить від ФРН.
Рейсовий літак, на якому Навальний повертався в Москву після поїздки Сибіром, 20 серпня екстрено сів в Омську через імовірне отруєння політика. У команді опозиціонера вважали, що в чай йому підмішали токсичну речовину.
Навальний перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості, його під'єднали до апарата штучної вентиляції легенів. Основним діагнозом Навального в російській лікарні назвали порушення обміну речовин.
22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте". 24 серпня німецькі лікарі заявили, що Навального отруїли.
2 вересня німецький уряд повідомив, що в організмі Навального знайшли сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, відібраний у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Офіційний Берлін засудив замах на опозиціонера і вимагав від влади Росії пояснень.
У міністерстві закордонних справ РФ відповіли, що заяви Німеччини про отруєння Навального не підкріплено фактами.
Лікарі клініки "Шаріте" повідомили 7 вересня про виведення Навального з медичної коми і від'єднання від апарата штучної вентиляції легенів. Російський політик почав реагувати на словесні подразники.
Німеччина передала Організації із заборони хімічної зброї результати дослідження у справі про отруєння Навального.