Помпео звинуватив Китай у геноциді уйгурів

Китай заперечує утиск уйгурів
Фото: EPA
Китай під керівництвом і контролем керівної Комуністичної партії здійснює геноцид уйгурів і представників інших етнічних і релігійних меншин у Сіньцзяні, заявив держсекретар США Майк Помпео.

Держсекретар США Майк Помпео звинуватив Китай у геноциді уйгурів та інших етнічних і релігійних меншин у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі. Про це йдеться в заяві Держдепартаменту США від 19 січня.

"Я встановив, що КНР під керівництвом і контролем Компартії здійснює геноцид щодо уйгурів, переважно мусульман, і представників інших етнічних і релігійних меншин у Сіньцзяні", – указано в заяві Помпео.

За інформацією Держдепу, з березня 2017 року влада Китаю скоювала злочини проти людяності щодо уйгурів та інших етнічних і релігійних меншин у Сіньцзяні. У відомстві уточнили, що ці злочини тривають і охоплюють довільне ув'язнення понад мільйон цивільних осіб, примусову стерилізацію, тортури затриманих, обмеження свободи віросповідання, висловлювання думок і пересування.

"Нюрнберзькі трибунали наприкінці Другої світової війни притягли до відповідальності винних за злочини проти людяності, такі самі злочини було скоєно в Сіньцзяні [...] Я вважаю, що геноцид триває і ми спостерігаємо за систематичними спробами Китаю знищити уйгурів", – заявив Помпео.

Держсекретар США додав, що він віддав розпорядження Держдепартаменту і далі розслідувати і збирати інформацію про те, що відбувається в Сіньцзяні.

Уйгури – тюркомовна народність, більшість її представників живе у провінції Сіньцзян на заході Китаю. За віросповіданням уйгури – мусульмани-суніти. Їхня чисельність у Китаї – приблизно 10 млн. За оцінками правозахисних організацій, понад 3 млн уйгурів і представників інших мусульманських меншин перебувають у так званих таборах для перевиховання, де їх примушують відмовитися від їхньої релігії, культури й мови.

Китай заперечує будь-який утиск уйгурів, заявляючи, що табори, до яких відправляють представників цієї національності, потрібні для професійної підготовки громадян.

Сполучені Штати ввели 5 грудня минулого року візові санкції щодо китайських посадовців і функціонерів Комуністичної партії Китаю за причетність до "жахливих порушень прав людини" в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, Тибеті та інших регіонах Китаю, поширення пропаганди, примусу і залякування незгодних із політикою офіційного Пекіна.