Портников: Лукашенко може робити реверанси перед Заходом, але все одно залишається маленьким Путіним
Президент Білорусі Олександр Лукашенко почав будувати свій авторитарний режим ще до президента Росії Володимира Путіна, зазначив політичний оглядач Віталій Портников.
Політичний оглядач Віталій Портников прокоментував блокування в Білорусі сайта "Хартія-97", зазначивши, що білоруський президент Олександр Лукашенко говорить однією мовою із президентом РФ Володимиром Путіним. Про це Портников написав у колонці для сайта "Радіо Свобода".
"У Мінську вирішили заблокувати сайт, який є найпопулярнішим опозиційним ресурсом Білорусі. Це рішення продемонструвало, де кордони компромісів Олександра Лукашенка з цивілізованим світом. Білоруський президент може робити реверанси перед Заходом, щоб полегшити для себе й для свого оточення санкційний режим, але все одно залишається маленьким Путіним. Та, ба більше – це Путін великий Лукашенко. Адже Лукашенко став будувати свій авторитарний режим ще тоді, коли Путін носив валізи за мером Петербурга", – розповів він.
Журналіст зазначив, що "Хартія-97" розповідає білорусам правду і про Білорусь, і про Україну після Майдану, тому вороги опозиційного сайта були і в Москві.
"Для України це також важливий урок. Ми довгі роки намагаємося розбудувати стосунки з Мінськом, намагаючись немов би не помічати залежності Лукашенка від Кремля. Але ж це не тільки грошова залежність. Це й залежність ціннісного рівня. Лукашенко і Путін розмовляють один з одним однією мовою – мовою авторитаризму і поважають силу та брехню. Саме тому Лукашенко може приїздити в Київ і говорити про повагу до українського суверенітету, а потім на території його країни російськими буде вкрадено українського хлопця", – наголосив Портников.
Він додав, що білоруському президентові важливо тримати суспільство в "пострадянському анабіозі", який гарантує продовження його влади.
"Той факт, що з опозиціонерами розправилися саме зараз, говорить про занепокоєність білоруського керівництва настроями своїх співгромадян. Цікаво, що "Хартію" заборонили якраз на річницю підписання Лукашенком знаменитого "закону про тунеядців", що призвело до найбільш масових протестів у країні за останні часи", – підсумував журналіст.
24 січня у Білорусі заблокували "Хартію-97". Сайт блокують практично всі оператори. Журналісти "Хартії" назвали блокування черговим ударом по свободі слова в Білорусі.
Головний редактор сайта Наталія Радіна припустила, що Лукашенко "знає реальну ситуацію в економіці, якщо зважився на такий крок".