Портников: Окуповані не тільки Крим, частина Донбасу, Абхазія, Осетія, Придністров'я. Росія також окупована
Громадяни Росії не здатні розпоряджатися власним майбутнім, тому їхню країну не можна вважати вільною, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
18 березня росіяни вчетверте затвердять президентом Володимира Путіна, однак це не є виборами. Про це в колонці для "Радіо Свобода" пише політичний оглядач Віталій Портников.
"Перед цими виборами багато казали про те, що Путін приречений на перемогу. Що він переміг би й на чесних виборах. Що ніякої реальної альтернативи чинному президенту просто немає. Як немає сильної опозиції. Що російське суспільство просто не хоче змін – таке вже воно архаїчне, консервативне, шовіністичне", – розповів публіцист.
Він зазначив, що з цим твердженням можна було б погодитися, якби 1991 року Росія не обрала своїм президентом Бориса Єльцина, якого тоді підтримували демократи, а не представника керівної комуністичної партії.
"У Росії 1991 року була реальна політична конкуренція, створена перебудовою і гласністю. Були різні засоби масової інформації. Була дискусія у суспільстві. І росіяни почали вірити в те, що їхній голос, їхня думка чогось варті. Така ситуація тривала п’ять років – до наступних президентських виборів, коли держава і олігархи об’єдналися під приводом не допустити комуністичного реваншу, не дати лідеру КПРФ Геннадію Зюганову перемогти", – уважає Портников.
Він пояснив, що комуністичний реванш в Росії зупинили ціною симбіозу держави й олігархату.
"1996 року була очевидною відмінність Єльцина від Зюганова. А от що 2000 року відрізняло Путіна від ще одного чекіста – Євгена Примакова, якого не допустили до боротьби за президентську посаду? Так, тоді одні олігархи підтримували Путіна, інші Примакова, але всі разом – КГБ. І коли один із вихованців Луб’янської площі виграв, він став не президентом – правителем Росії", – підкреслив журналіст.
На думку Портникова, російське суспільство вже два десятиліття живе в атмосфері повної відсутності конкуренції, якої не було і в радянські часи.
"Росіяни просто дихають отруєним повітрям і вважають, що іншого не існує. Чому тоді ми дивуємося, що російське суспільство не бажає змін, коли ніхто не розповідає йому про ці зміни? Чому думаємо, що хтось не буде отруєним шовінізмом, коли живе у суспільстві, де всі – від телеведучих до лідерів думок, письменників і акторів – переконують, що чорне – це біле, а війна – це мир?" – продовжив він.
За словами Портникова, за три роки після краху СРСР, коли в Україні вже була пострадянська нерозвинена демократична республіка, у Росії думали, як повернутися до монархії й називали Єльцина "царем Борисом".
"Так, Єльцин царем так і не став, однак Путіну закортілося стати імператором. Імператором, який не тільки захоплює чужі території, але й позбавляє власних співгромадян самої можливості думати і обирати. Тому окуповані не тільки Крим і частина Донбасу, Абхазія і Осетія чи Придністров’я. Сама Росія також окупована. Країна, громадяни якої не здатні розпоряджатися власним майбутнім, не може вважатися вільною", – підсумував він.
Президентські вибори у РФ пройдуть 18 березня 2018 року, за цей пост боротимуться вісім кандидатів: Сергій Бабурін ("Российский общенародный союз"), Павло Грудінін (КПРФ), Володимир Жириновський (ЛДПР), Ксенія Собчак ("Гражданская инициатива"), Максим Сурайкін ("Коммунисты России"), Борис Титов ("Партия роста"), Григорій Явлінський ("Яблоко"), а також чинний президент Володимир Путін.