Портников: Росія може перетворитися на величезну Сирію у снігах
Недотримання владою РФ негласного соціального контракту з населенням і зубожіння людей призведуть до дестабілізації країни за сирійським зразком, уважає політичний оглядач Віталій Портников.
Росія вичерпала економічний ресурс, закладений за СРСР, і вступила у смугу турбулентності, що призведе до розпаду. Про це в матеріалі для американського видання 7 days.us написав політичний оглядач Віталій Портников.
На його думку, нинішні антикорупційні протести в Росії – прямий наслідок закінчення негласного соціального контракту між владою та громадянами.
"Для кожної з категорій протестувальників це закінчення має свої наслідки. Той, хто старший, утрачає можливість рухатися далі службовими сходами, отримувати більший дохід, утримувати сім'ю. Молодь переконується у відсутності соціальних ліфтів і перспектив, і відсутності грошей у батьків-"терпил". Ці категорії населення, які в умовах наявності грошей були б вірним електоратом авторитарних правителів, зустрічаються на протесті з прибічниками демократичного європейського розвитку країни та втрати Росією імперського статусу. У звичайних умовах ця категорія росіян перебуває в очевидній меншості, проте нині вона вдало доповнює собою співтовариство незадоволених, є тими поживними дріжджами, які не дадуть згаснути вогню бунту", – вважає Портников.
Авторитарна влада відреагує на протести єдиним можливим для себе способом – розгонами і репресіями, зазначив автор.
"Такі методи можуть бути ефективними тільки тоді, коли є гроші. А так – ми матимемо спіраль, яка розпрямляється. Соціальна ситуація погіршуватиметься, протест – наростатиме, репресії – посилюватимуться, а з посиленням репресій і погіршенням соціального становища збільшуватимуться ненависть населення до влади й готовність йти на все заради її повалення і покарання ватажків режиму. Дозріють усі умови для краху режимів за зразком "арабської весни" та (або) громадянської війни. Росія, яка нині активно бере участь у дестабілізації ситуації в Сирії, може сама перетворитися на величезну Сирію у снігах, – одначе з ядерною зброєю", – написав оглядач.
Внутрішні суперечності будуть настільки великі, що Захід не зможе запобігти розпаду Росії, переконаний Портников.
"Смішно говорити про повсюдний крах або повсюдну громадянську війну. Зрозуміло, що події розвиватимуться залежно від регіону. Десь центральній владі вдасться утримати позиції, десь посилиться роль регіональних влад, десь регіони заявлять про себе як про повноцінні держави – можливо, не відмовляючись безпосередньо від Росії. Власне, вже наразі є російські республіки, які за фактом функціонують як абсолютно самостійні державні машини – як приклад наведу Чечню, Татарстан або Туву, останню (до Криму) анексовану Росією територію", – написав він.
"Нині контури цього неминучого розвалу – як і його хронологію – абсолютно неможливо передбачити, як абсолютно неможливо передбачити й майбутні кордони Росії і саму модель керування цією країною або країнами. Одначе цілком очевидно й не потребує дискусії те, що розривання соціального контракту влади й населення в російських умовах завжди призводить до бунту та краху держави", – додав журналіст.