Портников: У 2015-му Януковича переобрали б. Так, як у Венесуелі переобрали Мадуро
Президент Венесуели Ніколас Мадуро вкотре переміг на виборах, легітимність яких викликає сумніви, пише політичний оглядач Віталій Портников. Він уважає, що гіпотетичні вибори в Україні 2015 року, якби Майдан на них погодився, нагадували б венесуельські.
Вибори президента Венесуели, які пройшли 20 травня 2018 року, можна порівняти з черговими виборами президента України, що так і не відбулися, але які планували на 2015 рік, написав у колонці для сайта "Еспресо" політичний оглядач Віталій Портников.
Він переконаний, що переможцем гіпотетичних післямайданных виборів в Україні став би Віктор Янукович, а самі вони нагадували б венесуельські, на яких чергову перемогу здобув Ніколас Мадуро.
"Перемога Мадуро – відповідь усім тим шанувальникам "справжньої демократії", хто говорить нам, прихильникам Майдану 2013–2014 років, що ми своєю участю в народному протесті порушили процедуру. Що насправді потрібно було всього тільки трохи потерпіти, дочекатися чергових – ну або в крайньому випадку позачергових – президентських виборів і обрати нового главу держави. І тоді не було б ані смертей на Майдані, ані анексії Криму, ані війни на Донбасі. І економічних проблем теж не було б. І Януковича не було би. Так ось, Янукович би був. Його переобрали б – як переобрали Мадуро", – уважає Портников.
За його словами, партія Мадуро не популярна і не має більшості в парламенті, але президента найбіднішої країни континенту це не бентежить, оскільки в його руках – контроль над силовими і судовими структурами Венесуели.
"У Януковича були рівно такі ж механізми контролю. Прихильники для танців на площах у разі його перемоги теж знайшлися б – адже ми ж своїми очима бачили Антимайдан... Влада без проблем підтасувала б і явку, і підсумки голосування. Голосування, до участі в якому не був би допущений жоден реальний конкурент диктатора", – припустив журналіст.
Якби Янукович залишився при владі у 2014-му, кримінальний режим венесуельського зразка закріпився б в Україні, а опозиціонерів і учасників Майдану чекали б репресії, уважає Портников.
"Ніякої демократії не було б. Утім, навіщо вона потрібна тим, хто впевнений, що краще гривня по вісім, ніж демократія. Так ось, жодної гривні по вісім не було б. Була б економічна розруха, пов'язана з тотальним розкраданням країни. Власне, 2013 року вона вже починалася, Майдан і розклад держави Януковича тільки прискорили цей неминучий крах. Прискорили – але і створили можливості для реформ і змін. А так ніяких умов не було б. Ми жили б на подаяння [Володимира] Путіна – а в нього грошей не вистачає і на своїх. Утім, одна відмінність у тій економічній ситуації від ситуації, що є сьогодні, була б. Тим, хто посмів би обурюватися гривнею по 25 (або по 45, хто знає), швидко вибили зуби", – ідеться в колонці.
На думку Портникова, якби історія пішла цим шляхом, сьогодні Україна готувалася б до чергових виборів, перемога на яких була б гарантована клану Януковича.
"Обговорювали б, як Путін подивився на нашого донецького "дуче" на своїй інавгурації і кому Янукович передасть владу – [Віктору] Медведчуку або своєму синові Олександру. Це і були б всі наші з вами новини. Але це не були б новини України. Тому що ніякої України фактично не існувало б", – підсумував автор.