Поштові бомби в українських представництвах: в Іспанії затримано підозрюваного
Поліція Іспанії заарештувала 74-річного чоловіка, підозрюваного в надсиланні листів із вибухівкою до українського й американського посольств в Іспанії, офісу уряду, міністерства оборони й ще кількох місць. Про це 25 січня повідомляє LaSexta.
За даними каналу, чоловік працював у міській раді й живе один. Правоохоронці мають намір провести в нього обшук. Поки в них немає даних про його належність до політичних груп чи течій.
Журналісти нагадують, що перший лист із вибухівкою надіслали до офісу уряду в Мадриді поштою, 24 листопада 2022 року його виявили й нейтралізували служби безпеки. Інциденту не афішували, поки не стало відомо про схожі листи на адресу міністерства оборони й українського посольства в Мадриді.
Вибухівка в листах виявилася порохом для петард і феєрверків, спресованим за допомогою невеликого пристрою, щоб спричинити детонацію. У деяких пакунках було виявлено невеликі металеві деталі. Крім органів влади, небезпечний лист надійшов до виробника зброї Instalaza (Сарагоса) і військової бази з Торрехон-де-Ардос.
Останній пакунок, надісланий до супутникового центру Європейського союзу на авіабазі Торрехон, був єдиним, який не здетонував і дав підказки поліції: їй удалося виділити ДНК і проаналізувати почерк на конвертах. Експерти дійшли висновку, що їх підписувала людина старшого покоління.
За камерами спостереження листи відстежили до міста Бургос. Вийти на підозрюваного поліції допомогли незвичайні конверти ручної роботи. Проаналізувавши всіх покупців інтернет-магазину, який їх продавав, слідчі виявили там покупця із Бургосу. Він же був покупцем марок, виявлених на листах із бомбами. Ці докази стали підставою для затримання чоловіка.
Контекст:
30 листопада 2022 року в посольстві України в Іспанії вибухнув конверт. Лист надіслали на ім'я українського посла Сергія Погорельцева. Посилка викликала підозру в секретаря посла, оскільки на ній не було зворотної адреси. Унаслідок вибуху дістав незначні поранення комендант посольства. Інші співробітники консульства не постраждали. Після інциденту міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наказав посилити заходи безпеки в усіх представництвах країни за кордоном.
В Іспанії 1 грудня виявили ще п'ять листів із вибухівкою. Їх надіслали прем'єру країни, до міноборони, на авіабазу й до компанії, яка виготовляє зброю для України, а також до посольства США в Мадриді.
1 грудня Кулеба розповів, що до українських дипмісій за кордоном надійшли листи з "дуже конкретними погрозами". Він не навів деталей, але 2 грудня у МЗС України повідомили, що до посольств і консульств України надійшли закривавлені пакунки з очима тварин.
Останній такий випадок стався вранці 12 грудня у Греції. Там до українського посольства також надійшов закривавлений пакунок. Це вже 33-й випадок погроз на адресу українських дипломатів у 17 країнах.
Глава МЗС назвав це спробою залякати українських дипломатів, на що здорові люди не здатні. Кулеба наголосив, що поки триває слідство, він не стверджуватиме, що "трилер" із розсиланням закривавлених пакунків українським посольствам – це дії безпосередньо спецслужб РФ. Але те, що це так чи інакше пов'язане з Росією, – це безперечно, вважає глава українського зовнішньополітичного відомства.
22 січня The New York Times написала, що американські та європейські офіційні особи пов'язують із розсиланням листів російську військову розвідку, яка доручила одному з ультраправих угруповань провести кампанію з розсиланням листів-бомб в Іспанії. За даними видання, слідчі зосередилися на "Русском имперском движении" – радикальному угрупованні, яке має членів і прибічників по всій Європі й центри військової підготовки в Санкт-Петербурзі.