Посол Мельник: Ми шоковані забороною на українські прапори у Берліні 8-го і 9 травня. Це ляпас Україні та українському народу
У німецькій федеральній землі Берлін поліція заборонила використовувати під час пам'ятних заходів 8-го і 9 травня символіку, зокрема і прапор України. Усього в Берліні на 8–9 травня анонсували приблизно 50 масових заходів, через які влада ввела обмеження, "побоюючись виникнення конфліктних ситуацій". Заборонено, зокрема, прапори Росії, угруповань "ЛДНР", Радянського Союзу, України, георгіївські стрічки, які використовує Росія під час війни проти України, символи V та Z, а також російські та українські марші і військові пісні.
"Ми шоковані тим, що берлінська поліція заборонила 8-го і 9 травня носіння українських прапорів. Це ляпас Україні та ляпас українському народу. Те, що публічне носіння українського прапора у федеральній столиці заборонено, як і російського, під яким день і ніч відбуваються найстрашніші воєнні злочини проти мирного населення України та десятків тисяч українців, жінок і дітей, холоднокровно вбитих, – це величезний скандал. Це не лише свідчить про відсутність такту, а й є катастрофічним політичним рішенням”, – сказав він.
За словами дипломата, на такому тлі всі запевнення в солідарності з Україною, на яку напали, – "порожній звук". Він заявив, що можна зрозуміти зусилля поліції щодо підтримання безпеки, але той факт, що націю-жертву та злочинця прирівнюють одне до одного, є "просто і просто обурливим".
Посол України закликав мерку Берліна Франциску Гіффі та сенаторку із внутрішніх справ Іріс Шпренгер "негайно скасувати це сумнівне рішення".
Контекст:
У більшості країн Європи, а також у США та Великобританії день перемоги у Другій світовій війні святкують 8 травня, оскільки 1945 року цього дня о 22.43 за центральноєвропейським часом було підписано беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини. За московським часом капітуляцію було підписано о 00.43 наступного дня – 9 травня.
До 2015 року в Україні, як і в інших країнах СНД, на офіційному рівні 9 травня святкували День Перемоги. У 2015 році Верховна Рада внесла зміни до законодавства: 8 травня було встановлено День пам'яті та примирення на честь усіх жертв Другої світової війни, а 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Символом цього дня був червоний мак. На меморіальних заходах 8 травня акцент роблять не на святкуванні, а на вшануванні пам'яті жертв Другої світової.