Повідомлення Ізраїлю про початок наземної операції в секторі Гази було зроблено, щоб заманити членів ХАМАС у тунелі – ЗМІ

Нинішній конфлікт між Ізраїлем і Палестиною став наймасштабнішим протягом останніх років

Фото: EPA
Армія Ізраїлю 14 травня повідомила, що почала наземний наступ на сектор Гази. Однак ця заява була приводом, що заманити членів палестинського угруповання ХАМАС у тунелі, а потім атакувати, повідомило 15 травня видання The Jerusalem Post.

Увечері 13 травня ізраїльська армія почала збирати наземні сили вздовж кордону з Газою. Раніше того самого дня ЦАХАЛ заявив, що наземний наступ на сектор Гази розглядають як реальний варіант продовження операції "Вартові стін".

Окрім того, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що кампанія проти ХАМАС далека від завершення і що Ізраїль готується до нових дій.

У ніч на 14 травня у Twitter ізраїльської армії з'явилося повідомлення, в якому йшлося, що повітряні й наземні війська Ізраїлю атакують сектор Гази.

Однак, як зазначає The Jerusalem Post, наземного вторгнення у сектор Гази не відбулося. Замість цього Ізраїль підняв у повітря 160 літаків для атаки так званого "Метро" ХАМАС – мережі тунелів, які палестинське угруповання використовувало для зберігання своєї зброї і пересування Газою.

У підсумку через розгортання військ уздовж кордону і появу в закордонних ЗМІ новин про наземне вторгнення ХАМАС скерувало свою першу лінію оборони в тунелі, щоб почати займати позиції. Це були протитанкові ракетні групи і мінометні відділення, призначені для завдання ударів по ізраїльських сухопутних військах, що наближалися.

Коли члени ХАМАС вийшли з тунелів, то зазнали атаки ізраїльських літаків. Із цього журналісти The Jerusalem Post зробили висновок, що твіт про наземне вторгнення був навмисним, щоб змусити ХАМАС повірити в те, що вхід у тунелі був безпечним.

Контекст:

Напруження між Ізраїлем і Палестиною наростало з квітня, коли ізраїльська поліція з міркувань безпеки заборонила мусульманам збиратися біля Дамаських (Шхемських) воріт старого міста Єрусалима, де йде основний потік мусульман, які моляться, у напрямку до Храмової гори. У Палестині звинуватили ізраїльську поліцію у спробах "перешкодити святкувати Рамадан".

На початку травня криза загострилася через судове рішення про виселення кількох палестинських сімей із району Шейх Джаррах у Східному Єрусалимі. Протести переросли в сутички між палестинцями та євреями. 9 травня ізраїльська поліція взяла штурмом мечеть Аль-Акса, священне місце для мусульман.

10 травня, у День Єрусалима, сталися сутички в старому місті, зокрема на Храмовій горі, постраждали сотні людей.

Увечері 10 травня після того, як Ізраїль не виконав ультиматуму ХАМАС про відведення силовиків із Храмової гори, Ізраїль почали масовано обстрілювати з Гази. Відповідальність за обстріл узяло на себе військове крило ХАМАС.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху пообіцяв відповісти "великою силою" на ракетний обстріл. 12 травня ізраїльські військові заявили про знищення керівників військової розвідки ХАМАС.

Нинішній конфлікт між країнами став наймасштабнішим протягом останніх років, обстрілів з обох сторін не припиняють.

За даними ізраїльських військових станом на ранок 16 травня, по Ізраїлю випустили приблизно 2,5 тис. ракет. Загинуло дев'ятеро осіб, включно з п'ятирічним хлопчиком і 87-річною жінкою, яка померла 13 травня (впала і вдарилася головою, коли бігла в бомбосховище).

Із 10 травня під час операції "Вартові стін" Ізраїль уразив понад 700 військових цілей ХАМАС, убито приблизно 60 представників руху, зокрема 10 старших командирів, зазначає The Jerusalem Post. За даними станом на 16 травня, внаслідок конфлікту загинуло щонайменше 137 палестинців, інформує Al Jazeera.

У ЮНІСЕФ також повідомили, що внаслідок обстрілу в Газі пошкоджено 35 шкіл, ще 29 перетворено на тимчасові притулки для постраждалих. Також пошкоджено орієнтовно 200 житлових будинків, сотні людей залишилися без даху над головою. Понад 10 тис. палестинців були змушені покинути свої будинки, рятуючись від обстрілів, більшість із них – діти. В Ізраїлі також пошкоджено три школи.