Прем'єр Італії назвав Ердогана "диктатором" через інцидент із головою Єврокомісії. Посла викликали у МЗС

Драґі висловив невдоволення ставленням до фон дер Ляєн в Анкарі
Фото: ЕРА
Прем'єр-міністр Італії Маріо Драґі назвав недоречним ставлення до голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн під час візиту в Анкару 7 квітня, повідомляє The Associated Press.

Драґі, відповідаючи на запитання журналіста, заявив, що "був дуже незадоволений приниженням, якого зазнала фон дер Ляєн" у Туреччині.

Він додав, що "з цими – назвімо їх так, як вони є – диктаторами, з якими, однак, потрібно співпрацювати. Потрібно бути відвертими з ними у висловленні відмінностей у поглядах, думках, поведінці... але також бути готовими співпрацювати в інтересах своєї країни".

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу у Twitter засудив "популістську риторику" прем'єра Італії і назвав його висловлювання "обурливими й необґрунтованими".

Посла Італії Массімо Гаяні викликали у МЗС Туреччини у зв'язку з висловлюваннями Драґі, пише Anadolu.

Контекст:

Урсула фон дер Ляєн і голова Європейської ради Шарль Мішель 7 квітня в Анкарі зустрілися з Ердоганом. Під час зустрічі стався інцидент: для фон дер Ляєн не знайшлося крісла поруч із президентом Туреччини.

На відео із зустрічі видно, що в залі було підготовлено тільки два крісла, і після фотосесії їх зайняли Мішель і Ердоган. Фон дер Ляєн, схоже, збентежила ситуація. Вона сказала: "Ем..." і зробила рукою жест, яким, імовірно, показувала, що не знає, де їй сісти. Згодом голові Єврокомісії запропонували зайняти місце на дивані навпроти Чавушоглу і на деякій відстані від крісел, де сиділи Мішель і Ердоган.

Фон дер Ляєн, яка стала першою жінкою на посаді президента Єврокомісії, "мала сидіти так само, як президент Європейської ради і президент Туреччини", сказав її прессекретар. Сама фон дер Ляєн після зустрічі не говорила про інцидент, але висловила занепокоєність через ситуацію з правами жінок у Туреччині та виходом країни зі Стамбульської конвенції.

Чавушоглу пояснив таке розсаджування протоколом, який "відповідав запитам ЄС". Президент Євроради писав у Facebook, що турецька влада суворо дотрималася протоколу і це створило "тривожну ситуацію".

Глава служби протоколу ЄС Домінік Марро розповів, що загалом у дипломатичному протоколі для третіх країн є розмежування між статусом глави держави, який має президент Європейської ради, і статусом прем'єра, який має голова Єврокомісії.

Членкиня Європарламенту, представниця Нідерландів Софі ін'т Велд зауважила, що попередніх лідерів ЄС – Дональда Туска (був президентом Євроради) і Жана-Клода Юнкера (був головою Єврокомісії) – Ердоган зустрічав інакше: крісла було підготовлено для трьох, а не двох. На її думку, крісла для фон дер Ляєн не підготували навмисно.

Юнкер у коментарі Politico зазначив, що зазвичай у нього був стілець поруч із головою Євроради. "Але іноді траплялося, що я сидів на дивані", – сказав експрезидент Єврокомісії.