Прем'єр Польщі назвав кількість мігрантів у Білорусі

Якщо приплив мігрантів до Білорусі буде зупинено, ЄС зможе допомогти людям повернутися на батьківщину, зазначив Моравецький
Фото: EPA
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в інтерв'ю Bild, опублікованому 17 листопада, оцінив кількість нелегальних мігрантів, які перебувають у Білорусі.

Глава уряду Польщі сподівається, що тиск із боку міжнародної спільноти спрацює і "залишиться приблизно 20 тис. мігрантів, які зараз перебувають на території Білорусі".

Якщо приплив мігрантів буде зупинено, ЄС зможе допомогти людям повернутися на батьківщину, додав Моравецький.

Водночас польський прем'єр не відкинув, що Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, і глава Кремля Володимир Путін "явно дотримуються стратегії, спрямованої на те, щоб вселити невпевненість та дестабілізувати Захід".

Можливо, міграційна криза на кордоні ЄС та Білорусі "призначена лише для того, щоб відволіктися від нових воєнних дій", припустив Моравецький.

Контекст:

Цього року у країнах Євросоюзу, що межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Лукашенка звинуватили не просто в послабленні контролю, а й в організації потоків нелегальної міграції.

У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі запрошують через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створено "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів відвозять до Мінська. За даними видання Welt am Sonntag, Білорусь подвоїла кількість авіарейсів із країн Близького Сходу, їх найчастіше використовують нелегали для подальшої міграції до країн ЄС.

У Литві стверджують, що частина мігрантів прибуває до Білорусі з Росії.

14 листопада секретар РНБО України Олексій Данілов повідомив, що на території Білорусі перебуває приблизно 16 тис. нелегальних мігрантів.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.

Міністерство оборони Польщі підвищило готовність військ територіальної оборони на кордоні з Білоруссю та скерувало для патрулювання кордону з Білоруссю військові гелікоптери. Станом на 15 листопада кордон охороняють, за офіційними даними, 15 тис. солдатів польської армії, 4 тис. прикордонників та 2 тис. поліцейських.

16 листопада на білорусько-польському кордоні у районі прикордонного поста "Брузги – Кузниця" відбулася спроба мігрантів прорватися на територію ЄС. За даними польських правоохоронців, нападники діяли під контролем білоруських спецслужб, співробітники яких озброїли мігрантів світлошумовими гранатами. Польські силовики застосовували водомети та сльозогінний газ. Атака тривала приблизно годину.