Прем'єр Швеції: Відновлення України після війни буде схоже на "план Маршалла", заморожені активи РФ мають стати частиною рішення
Про це він сказав 17 січня у Страсбурзі (Франція) на сесії Європарламенту, презентуючи програму шведського головування 2023 року. Текстову версію промови Крістерссона опубліковано на сайті шведського головування в Раді ЄС.
"Наша роль як голови ради означає, що ми маємо стежити за тим, щоб союз зберігав свою економічну, політичну, гуманітарну й військову підтримку України. Наприклад, ми маємо стежити за тим, щоб в Україні тривали реформи на шляху її вступу в ЄС. Це також означає, що ми маємо почати працювати над рішеннями щодо відновлення й реконструкції України разом із нашими міжнародними партнерами", – зазначив прем'єр Швеції.
За словами Крістерссона, відновлення України після закінчення російської агресії "буде схоже на "план Маршалла" після Другої світової війни".
"І в цих зусиллях заморожені російські активи мають стати не лише частиною проблеми, а й частиною вирішення. Я припускаю дуже ретельний аналіз можливостей демократичного світу об'єднатися, щоб використати ці гроші для відновлення принаймні частини того, що було зруйновано", – наголосив глава уряду Швеції, яка головує в Раді ЄС.
Контекст:
Унаслідок війни, яку 24 лютого 2022 року почала Росія, Україна зазнала збитків на суму понад $700 млрд, повідомляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль 3 січня 2023 року. Він заявляв, що відновлювати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ.
Після нападу на Україну Європейський союз заморозив активи Росії на суму €17,5 млрд, повідомили наприкінці жовтня 2022 року в Єврокомісії. Її глава Урсула фон дер Ляєн заявляла, що мета ЄС – не лише заморозити, а також вилучити активи Росії для відновлення України, але для цього ще багато чого потрібно зробити.
Міністр юстиції Денис Малюська говорив 12 вересня, що країни Заходу дали попередню усну згоду на передавання Україні російських золотовалютних резервів, заморожених за кордоном, залишилося закінчити розроблення юридичного механізму для цього.
Генеральна Асамблея ООН 14 листопада ухвалила резолюцію щодо необхідності притягнення РФ до відповідальності за порушення нею міжнародного права, а також про створення механізму компенсації Україні збитків, завданих російськими агресорами.