Прем'єр Сирії та лідер повстанців обговорили транзит влади. Люди святкують падіння Асада
Командування сирійської армії 7 грудня повідомило офіцерам, що правління президента Башара Асада у країні скінчилося. Про це Reuters написало 8 грудня, посилаючись на поінформовані джерела в Сирії.
Де перебуває Асад, невідомо. За даними ЗМІ, коли 7 грудня в Дамаск увійшли повстанці, його літак покинув місто, а пізніше зник із радарів. МЗС країни-агресора Росії, яка підтримувала Асада, заявило, що він вирішив покинути президентську посаду й вилетів із країни.
Призначений Асадом прем'єр-міністр Сирії Мухаммад Газі аль-Джалалі сказав Al Arabiya, що востаннє контактував із президентом 7 грудня, після чого той не виходив на зв'язок. Де Асад зараз, йому невідомо. За словами прем'єра, він говорив із президентом після того, як опозиція оголосила про падіння режиму Асада. Він розповів йому про те, що відбувається, у відповідь почув: "Завтра подивимося".
Сам аль-Джалалі заявив про готовність співпрацювати з будь-яким керівництвом, яке обере народ країни на виборах. Також він сказав, що готовий "до будь-яких процедур передання влади". Для цього, як пояснює Reuters, знадобиться "плавний перехід у країні зі складними конкурентними інтересами – від ісламістів до груп, пов'язаних зі Сполученими Штатами, Росією й Туреччиною".
Абу Мухаммад аль-Джулані (справжнє ім'я Ахмед Хуссейн аль-Шараа), лідер ісламістського угруповання "Хаят Тахрір аш-Шам", котрий очолив наступ на позиції Асада, сказав, що аль-Джалалі контролюватиме роботу органів держвлади під час перехідного періоду, додає Al Jazeera. Аль-Джалалі повідомив, що контактував із лідером опозиційних сил, щоб обговорити питання передання влади. Reuters назвало цей крок "помітною подією у спробах визначити політичне майбутнє Сирії".
Al Jazeera інформує, що сьогодні сирійці вийшли на вулиці, святкуючи й радіючи кінцю 24-річного правління Асада.
Контекст:
Воєнний конфлікт у Сирії триває із 2011 року. У бойових діях у різний час брали участь урядові сирійські війська, опозиційні сили, радикальні ісламісти, курди, бойовики "Ісламської держави", а також збройні сили РФ, США, Ірану й Туреччини.
Наприкінці листопада 2024 року опозиційні Асаду угруповання розпочали наступ на Алеппо, друге за величиною місто Сирії, яке урядові війська контролювали із 2016 року. За кілька днів, 30 листопада, влада Сирії оголосила про "тимчасове виведення військ" з Алеппо для нібито підготовки до контрнаступу.
1 грудня російська авіація, яка підтримує режим Асада, уперше із 2016 року завдала ударів по Алеппо в Сирії, де наступали формування ісламістів. 5 грудня повстанці увійшли в Хаму, стратегічно важливе місто на півдні країни, відрізавши війська, лояльні Асаду, від головного маршруту, який з'єднує Дамаск з Алеппо.
7 грудня з'явилася інформація, що повстанці наближаються до Дамаска. ЗМІ повідомили, що Асад утік зі столиці. Його дружина й діти, за даними WSJ, полетіли до країни-агресора Росії минулого тижня. Уранці 8 грудня сирійські повстанці заявили про звільнення Дамаска.