Президентка Єврокомісії розповіла, що ЄС має зробити після диверсії на "Північних потоках"
Як зазначила фон дер Ляєн, інциденти на трубопроводах "Північний потік" і "Північний потік – 2" засвідчили, наскільки вразлива енергетична інфраструктура ЄС. Вона схарактеризувала трубопроводи як "лінії життя даних та енергії" для європейських громадян і підприємств. Тому "в інтересах усіх європейців краще захистити цю критично важливу інфраструктуру", зазначила глава ЄК.
Вона вважає, що союз має провести тести критичної інфраструктури та визначити слабкі місця. Водночас треба підготувати реакцію союзу на раптові збої, зазначила фон дер Ляєн. Крім того, вона закликала блок "максимально використати можливості супутникового спостереження".
Глава ЄК також підтвердила свою позицію стосовно того, що ЄС має ввести обмеження на ціну на російський газ, який імпортують трубопроводами.
Контекст:
"Північні потоки" – газопроводи між Росією і Німеччиною, що проходять дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік на сьогодні зупинено. "Північний потік – 2" аналогічної потужності побудований і готовий до експлуатації, але не запрацював через санкційні обмеження.
Наприкінці вересня на двох газопроводах виявили витоки газу. Незадовго до падіння тиску в трубах та виявлення витоків шведські та данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.
30 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що пошкодження газопроводів "Північний потік" та "Північний потік – 2" організували західні країни, а США "є головним вигодонабувачем". У відповідь президент США Джо Байден назвав пошкодження "Північних потоків" свідомим саботажем і заявив, що США з'ясують причину того, що сталося.
Точної причини інцидентів поки не встановили. Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії назвали пошкодження "Північних потоків" "навмисним актом диверсії".