Президент Вірменії заявив, що дізнався про припинення війни в Нагірному Карабасі з преси

Саркісян наголосив, що будь-який крок, який стосується інтересів Вірменії, має бути предметом всебічних консультацій і обговорень

Фото: president.am

Президент Вірменії Армен Саркісян заявив, що з ним не проводили ніяких нарад щодо підписання угоди про припинення війни в Нагірному Карабасі.

Президент Вірменії Армен Саркісян дізнався про ухвалення домовленості щодо припинення війни в Нагірному Карабасі з преси. Про це йдеться на сайті президента Вірменії.

"Із преси я дізнався, що з президентами Росії і Азербайджану [Володимиром Путіним і Ільхамом Алієвим] підписали заяву про припинення війни. Із преси я дізнався також про умови припинення війни. Щодо цього документа зі мною як із президентом республіки будь-яких нарад або обговорень, на жаль, не було, ні в яких переговорах я не брав участі", – зазначив він.

Саркісян наголосив, що будь-який крок, який стосується життєвих інтересів безпеки та прав Вірменії, має бути предметом всебічних консультацій і обговорень.

"З огляду на глибоку заклопотаність великої маси народу, обумовлену ситуацією, що склалася, невідкладно ініціюю політичні консультації задля якнайшвидшого узгодження рішень, які випливають із нашого порядку захисту загальнонаціональних інтересів", – додав президент Вірменії.

В ніч з 9-го на 10 листопада прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян повідомив, що підписав спільно із президентами Азербайджану та Росії заяву про припинення війни в Карабасі. За його словами, це стало для нього вкрай важким рішенням.

У заяві написано, що сторони конфлікту залишаються на нинішніх позиціях. Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі та вздовж Лачинського коридору розгортають миротворчий контингент РФ кількістю 1960 військовослужбовців.

У 1991 році Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився ухваленням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло понад 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший за останні роки конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію у "масштабній провокації", обстрілі позицій азербайджанської армії та оголосило про початок "стрімкого контрнаступу". Вірменська влада у свою чергу заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовували танки, важку артилерію і авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців та мирних жителів.

Воєнний стан оголосили як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, що конфліктують, оголосили мобілізацію.

Домовленості про перемир'я в Нагірному Карабасі ухвалювали декілька разів, але щоразу їх порушували. 9 жовтня протягом перемовин у Москві представники Азербайджану та Вірменії домовилися про припинення вогню у Нагірному Карабасі з 12.00 10 жовтня. Однак після настання перемир'я обидві сторони звинуватили одна одну в його порушенні.