Експрезидента Косова в Гаазі взяли під варту
Лідера Косова Хашима Тачі, який подав у відставку, і кількох його соратників узяв під варту Спеціалізований суд щодо злочинів у Косові. Їм інкримінують воєнні злочини і злочини проти людяності, скоєні в 1998–1999 роках.
Експрезидента Косова Хашима Тачі, якого Міжнародний суд обвинувачує у воєнних злочинах, затримали й узяли під варту в Гаазі. Про це повідомляє Спеціалізована прокуратура міжнародного суду щодо злочинів у Косові.
У повідомленні йдеться, що крім Тачі, у слідчий ізолятор відправили колишнього спікера парламенту Косова Кадрі Веселі, одного з польових командирів Визвольної армії Косова Реджепа Селімі й ексглаву парламенту Якупа Краснічі.
У затвердженому обвинувальному висновку зазначено, що воєнні злочини у вигляді незаконних або довільних арештів і затримань, жорстокого поводження, тортур і вбивств, а також злочини проти людяності у вигляді тюремного ув'язнення, інших нелюдських дій – тортур, убивств, насильницьких зникнень людей і переслідувань – здійснювали Тачі та його соратники з березня 1998 року до вересня 1999 року.
Злочини нібито відбувалися по всій території Косова й у Північній Албанії, їх скоювали члени Визвольної армії Косова проти сотень мирних жителів і осіб, які не брали участі в бойових діях.
У затвердженому обвинувальному висновку стверджують, що Тачі, Веселі, Селімі і Краснічі несуть за ці злочини індивідуальну кримінальну відповідальність.
24 червня Спеціалізована прокуратура щодо Косова, яка працює в Гаазі, повідомила, що в спеціальну палату трибуналу щодо Косова спрямували обвинувальний акт із 10 пунктів стосовно президента Косова Тачі, Веселі та інших осіб.
Тачі заявив, що якщо обвинувальний висновок Спеціалізованої прокуратури в Гаазі щодо подій війни 1998–1999 років буде підтверджено, він негайно подасть у відставку.
Він зазначив, що, можливо, робив політичні помилки, але воєнних злочинів не скоював ніколи. Він додав, що в суді має намір сприяти відновленню справедливості.
5 листопада він подав у відставку.
У січні 2016 року Нідерланди дали добро на створення в Гаазі нового міжнародного трибуналу, який займається злочинами в Косові, скоєними під час конфлікту 1998–1999 років.
У лютому 2016 року Тачі обрали президентом частково визнаної Республіки Косово.
Косово проголосило незалежність від Сербії 2008 року, його визнало 100 країн світу. Сербія не визнає відділення Косова і вважає його своєю територією.