Президенти чотирьох країн закликали Лукашенка відмовитися від насильства
Лідери Литви, Польщі, Латвії та Естонії готові запропонувати свою допомогу для досягнення мирного врегулювання ситуації в Білорусі.
Лідери чотирьох країн виступили зі спільним зверненням до президента Білорусі Олександра Лукашенка, закликавши його відмовитися від насильства стосовно громадян власної країни. Документ опубліковано одночасно на сайтах президента Польщі Анджея Дуди, президентки Естонії Керсті Кальюлайд, президента Латвії Егілса Левітса і президента Литви Гітанаса Науседи.
"Ми, президенти Литви, Польщі, Латвії та Естонії, як регіональні сусіди Білорусі, члени НАТО і ЄС хочемо, щоб Білорусь була стабільною, демократичною, незалежною і успішною країною", – ідеться у зверненні.
Лідери чотирьох країн закликають владу Білорусі до деескалації ситуації і негайного припинення застосування сили проти народу Білорусі, до поваги до основних свобод, прав людини і громадянина, включно зі свободою слова, ЗМІ, зборів і безпекою журналістів.
Президенти вимагають терміново звільнити всіх затриманих протестувальників і припинити їх подальше переслідування. Окрім того, у заяві наголошують на необхідності владі країни негайно почати діалог із білоруським народом.
"Слухайте голос своїх громадян і дозвольте їм говорити вільно. Ґрунтуючись на досвіді наших власних суспільств і на нашому особистому досвіді, ми наполегливо закликаємо вас організувати круглий стіл із національного примирення за участю представників уряду та громадянського суспільства", – ідеться у зверненні.
Також лідери Литви, Польщі, Латвії та Естонії зазначають, що готові запропонувати свою допомогу для досягнення мирного врегулювання ситуації в Білорусі.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиціонерка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – понад 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці заявили телеканалу "Белсат", що чоловік помер внаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва тощо. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання запровадження санкцій проти Білорусі.
Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть запровадити санкції проти Білорусі або обмежити постачання американської нафти.
13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готуються запровадити санкції проти Білорусі у зв'язку із силовими методами влади країни з розгону протестувальників.