Прибрати Путіна неможливо, можна тільки пережити – Бєлковський про політику у РФ
Політолог вважає, що російська влада натякає на "перспективу звільнення Олексія Анатолійовича", якщо той "раптом" стане громадянином іншої країни.
"Вийшовши з в'язниці на будь-яких умовах, Олексій Навальний не втратить статусу героя й ексклюзивної ролі в російській опозиції. Тим паче якщо йому надасть громадянство нейтральна країна типу Швейцарії, що зараз дуже гостинно поставилася до [президента США] Джозефа Байдена й Володимира Путіна, яка не входить у НАТО й тому прийнятна в цьому сенсі. Якщо Олексій Анатолійович здобуде якусь престижну міжнародну премію, а потім за особливі заслуги набуде громадянства країни типу Швейцарії, то чому б йому, дійсно, не поїхати на Захід? Бо прибрати Володимира Путіна найближчим часом неможливо. Його можна тільки пережити", – сказав Бєлковський.
Він зазначив, що "переживати це краще в комфортних умовах".
"Власне, Кремль давно наголошує на цій ідеї: якби раптом Олексій Анатолійович став іноземним громадянином і його вдалося б обміняти на якусь кількість російських громадян типу Віктора Бута, Костянтина Ярошенка та інших представників російської аристократії, то чому б і ні? Я думаю, що це цілком реалістичний шлях. Тут, на батьківщині, Олексієві Анатолійовичу загрожує років 10 в'язниці – це вже очевидно. Двома з половиною роками справу не закінчать. І це ніяк не пов'язано з електоральними циклами – це пов'язано вже з особистим та особистісним ставленням Володимира Путіна до свого опонента", – пояснив Бєлковський.
Контекст:
Путіна обрали на пост президента РФ 2000 року. Після двох строків, 2008 року, він перейшов на посаду глави уряду РФ, а президентом став Дмитро Медведєв. У 2012 році Путіна знову обрали главою держави, також він виграв президентські вибори 2018 року.
20 січня 2020 року Путін вніс проєкт закону про поправки до конституції РФ на розгляд Держдуми. Його одностайно ухвалили в першому читанні 23 січня й остаточно затвердили 14 березня.
Держдума РФ, зокрема, підтримала поправку про обнулення президентських строків Путіна, що дасть йому змогу залишитися при владі після 2024 року, коли закінчується його четвертий президентський строк. Отже, він зможе обіймати посаду президента до 2036 року, коли йому виповниться 84 роки.
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування й реабілітацію в Німеччині після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку перебував у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Політик був у комі 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом Путіна.
Після повернення Навального в Росію в січні 2021 року його заарештували у справі "Ів Роше", у межах якої він раніше дістав умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині. Симоновський суд Москви 2 лютого замінив йому умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і 6,5 місяця.
Путін говорив про Навального 16 червня під час пресконференції в Женеві після зустрічі з Байденом. Він заявив, що Навальний свідомо повернувся в Росію, "щоб бути затриманим".
Байден перед зустріччю з Путіним сказав, що можлива смерть Навального у в'язниці погіршить відносини Росії і США. "Я чітко дав йому зрозуміти, що наслідки цього будуть руйнівними для Росії", – підкреслив він також на пресконференції за підсумками зустрічі.