Пригожин уперше зізнався, як і коли створив ПВК "Вагнер". Раніше заперечував свою причетність, "щоб не підставити хлопців"
Наближений до президента РФ Володимира Путіна бізнесмен Євген Пригожин, якого називають "кухарем Путіна", уперше визнав свою причетність до створення приватної військової компанії (ПВК) "Вагнер". Відповідну заяву було опубліковано 26 вересня на належній Пригожину сторінці компанії "Конкорд" у заблокованій на території України соцмережі "ВКонтакте".
Пригожин у своїй заяві називає "Вагнер" не ПВК, а БТГ (батальйонно-тактичною групою). Ідея створення ПВК на базі "групи патріотів" виникла в бізнесмена 2014-го під час спроб вербування росіян для відправлення на окуповану українську територію Донбасу, повідомив він.
Пригожин розповів, що 2014 році він, "як і багато інших бізнесменів", їздив на полігони, де збирали "козачків", і "намагався смітити грошима", щоб "набрати групу, яка поїде й захистить росіян" на Донбасі. Але, за словами бізнесмена, дуже швидко зрозумів, що серед "усіх цих "козачків" та інших воєнізованих товаришів – половина шахраїв, а половина тих, хто брав гроші, наймав добровольців і відправляв їх голими-босими на реальну смерть".
"Тоді я полетів на один із полігонів і зайнявся цим сам. Сам почистив стару зброю, сам розібрався із бронежилетами і знайшов спеціалістів, які змогли мені в цьому допомогти. Від того моменту, 1 травня 2014 року, і народилася група патріотів, якій згодом дали назву БТГ "Вагнер", – заявив він.
Пригожин зазначив, що бійці ПВК "Вагнер", окрім участі в окупації України на боці бойовиків "ЛДНР", "захищали сирійський народ, інші народи арабських країн, знедолених африканців та латиноамериканців". Учасників своєї ПВК він називає "героями".
За словами "кухаря Путіна", він тривалий час не визнавав своєї причетності до ПВК, "щоб не підставити цих хлопців, які є основою російського патріотизму".
Проти України 2022-го воює приблизно 5 тис. бойовиків ПВК "Вагнер", повідомляло 4 серпня агентство LIGA.net із посиланням на джерела в українській розвідці.
Правозахисниця, голова фонду "Русь сидящая" Ольга Романова розповіла 14 вересня на YouTube-каналі "Популярная политика", що Пригожин для війни проти України завербував щонайменше 7 тис., але, найімовірніше, уже 10 тис. російських в'язнів. Участь у вербуванні ув'язнених Пригожин бере особисто.
Контекст:
Пригожин народився 1961 року в Ленінграді (зараз – Санкт-Петербург). 2018 року російське агентство "Росбалт" писало, що Пригожина замолоду засудили до 13 років колонії посиленого режиму за крадіжки, шахрайство, залучення неповнолітнього до злочинної діяльності та розбій. Його засудили до 12 років ув'язнення, із яких дев'ять він провів у колонії (Forbes уточнює, що Пригожина помилували).
Після звільнення зайнявся бізнесом. У 1990-х відкрив у Санкт-Петербурзі кілька ресторанів. У ЗМІ Пригожина називають "кухарем Путіна", оскільки його компанії обслуговували фуршети найвищих посадових осіб РФ.
Пригожин із 2016 року перебуває під американськими санкціями через агресію Росії щодо України (у Вашингтоні вважають, що він надає матеріальну підтримку й технологічну допомогу посадовцям РФ).
Санкції ввели також проти приватної військової компанії "Вагнер" й "Агентства интернет-исследований", відомого як "фабрика тролів". На ПВК "Вагнер" обмеження наклали 2017 року за участь у конфлікті в Україні та порушення її територіальної цілісності, а проти "Агентства интернет-исследований" – 2018 року за кібератаки і втручання у президентські вибори у США 2016 року.
У жовтні 2020 року Євросоюз і Великобританія також ввели санкції проти Пригожина, звинувативши його в постачанні зброї до Лівії.
Після визнання Росією "незалежності" терористів "ЛДНР" і початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну США і Великобританія вевли проти Пригожина нові санкції.