Прокурор Гаїті вимагає висунути обвинувачення прем'єр-міністру країни в убивстві президента Моїза

Президента Гаїті вбили в ніч на 7 липня під час збройного нападу
Фото: EPA
Генеральний прокурор Гаїті Бед-Фор Клод 14 вересня вимагав надати прем'єр-міністру країни Аріелю Анрі статус обвинуваченого у справі про організацію вбивства президента республіки Жовенеля Моїза. Про це повідомило агентство Associated Press.

За словами Клода, підозрюваний у вбивстві Моїза два рази телефонував Анрі лише за кілька годин після вбивства. Прокурор вимагає заборонити прем'єр-міністру покидати країну "через серйозність розкритих фактів".

"Є досить елементів, які  компрометують, щоб притягнути Анрі до кримінальної відповідальності й вимагати його прямого обвинувачення", – заявив Клод.

Він намагався зустрітися з прем'єром, щоб отримати пояснення. За кілька годин Анрі привів до присяги іншого генерального прокурора, Франца Луї Жюста, пише Associated Press.

5 липня 2021 року Моїз призначив Анрі прем'єр-міністром. Убивство Моїза зірвало затвердження кандидатури Анрі в парламенті Гаїті, він обійняв посаду прем'єр-міністра 20 липня.

Контекст:

Президента Гаїті вбили в ніч на 7 липня під час збройного нападу на його резиденцію в Порт-о-Пренсі. На тілі Моїза виявили 12 вогнепальних поранень.

Група осіб, за офіційною інформацією, проникла в резиденцію президента приблизно о 1.00 7 липня. У цей час у будинку перебували Моїз, його дружина Мартіна, їхня донька і ще щонайменше двоє людей. Злочинці вбили Моїза і поранили його дружину, інші особи не постраждали. Першу леді Гаїті госпіталізували у важкому стані, а пізніше доправили на лікування у США. 17 липня її виписали з лікарні в Маямі, вона повернулася на Гаїті.

За словами очевидців, зловмисники, увірвавшись у будинок, кричали: "Операція DEA" (DEA – це управління з боротьби з наркотиками, одне з агентств у складі міністерства юстиції США). В.о. прем'єр-міністра Гаїті Клод Жозеф повідомив, що нападники на резиденцію президента люди говорили іспанською та англійською (більшість жителів країни розмовляє французькою і гаїтянською креольською мовами).

Жозеф також сказав, що Моїза катували перед смертю. Дружина президента Гаїті у своїй першій після загибелі чоловіка заяві зазначила, що найманці хотіли вбити всю сім’ю президента.

Посол Гаїті у США Бокчіт Едмонд в інтерв'ю Reuters назвав підозрюваних у нападі групою "іноземних найманців" і припустив, що вони маскувалися під агентів DEA, щоб дістати доступ до резиденції Моїза. У справі про вбивство Моїза затримали двох американців гаїтянського походження і 15 колумбійців, їм від 35 до 55 років.

Начальник поліції Гаїті Леон Шарль 11 липня заявив про затримання головного підозрюваного у справі про вбивство Моїза – 63-річного лікаря гаїтянського походження Крістіана Еммануеля Санона, який проживає у Флориді.

Моїз перебував при владі у країні з лютого 2017 року. За час його президентства на Гаїті неодноразово відбувалися акції протесту. Моїза звинувачували в корупції та неефективному управлінні країною, а також у спробах узурпувати владу.

У лютому цього року уряд Гаїті повідомив про затримання понад 20 осіб, які нібито готували державний переворот і замах на Моїза.

Населення Республіки Гаїті становить 10 млн осіб, це одна з найбідніших країн Америки. Експерти прогнозують, що вбивство Моїза може спровокувати сплеск насильства у країні, зазначає The New York Times.