Протести в Білорусі: у центр Мінська вийшло майже три тисячі людей
У Білорусі 22 серпня тривають протестні акції. У Мінську демонстранти з біло-червоно-білими прапорами пройшли проспектом Незалежності. Згодом до них приєдналися водії і провели автопробіг солідарності.
На акції протесту в суботу, 22 серпня, у Мінську вийшло приблизно три тисячі осіб, повідомило агентство "Интерфакс-Запад".
Колона протестувальників з біло-червоно-білими прапорами йшла проспектом Незалежності. Проходячи повз будівлю Комітету державної безпеки Білорусі, люди почали скандувати: "Свободу!" і "Трибунал!"
Портал TUT.BY повідомив, що на майдані Незалежності до вільного мікрофону біля пам'ятника Леніну підходили виступати всі охочі.
"Радые Свабода" повідомила, що сьогодні акцію на площі Незалежності в Мінську відвідав звільнений директор театру імені Купали Павло Латушко, який зараз є членом президії координаційної ради щодо передання влади в Білорусі.
"Мінськ. Чесно кажучи, у якийсь момент нам здалося, що колона ось-ось скінчиться, а на горизонті вже видно її продовження! Так вигляд мала Немига пів години тому", – передає "Радые Свабода".
Підтримати протестувальників приїхали й велосипедисти.
Водії провели в Мінську автопробіг солідарності.
Telegram-канал NEXTA Live повідомив, що на майдані Незалежності в Мінську ОМОН намагався розігнати людей. Протестувальники продовжували стояти й у відповідь плескали в долоні.
За інформацією TUT.BY, з Будинку уряду до пам'ятника Леніну вийшли силовики в шоломах і сказали протестувальникам: "Після того як покинете площу, залиште за собою порядок".
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що, доки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Згодом він заявляв, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.
17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі й заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.