Проти "Росатому", який забезпечує потреби РФ у ядерній зброї, потрібні санкції – міністр оборони Литви
Компанію "Росатом" мають занести до санкційних списків Заходу у зв'язку з російською агресією проти України. Про це заявив 15 січня виданню Guildhall міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
"Навіть без того аргументу, що "Росатом" – учасник ядерних програм РФ, санкційну політику має бути побудовано так, щоб підривати всю економіку країни-агресора. Будь-яку сферу економіки, що використовують для розширення агресивної політики або для тих чи інших загроз, мають давити санкційно. [...] Я думаю, що "Росатом" – частина промисловості, яка забезпечує і військові потреби, потреби РФ у ядерній зброї, і має бути введено санкції", – сказав він.
Міністр назвав проблемою те, що "низка країн, зокрема східноєвропейських, має досить тісні відносини з ядерними підприємствами Росії".
"Вони або будують щось, або ведуть якусь іншу діяльність, їх можна замінити, хоча на це і потрібен час. У діалозі з нашими партнерами ми завжди пропонуємо і цей елемент занести до санкційних списків, але, як бачимо, не завжди є консенсус. Аргумент про те, що "Росатом" бере участь у виробництві ядерної зброї РФ, – звичайно ж, потрібно використовувати в дискусії щодо введення санкцій. Поки ці аргументи були пов'язані з присутністю російських військ на ядерних об'єктах на окупованих територіях України, із загрозами застосування ядерної зброї", – пояснив Анушаускас.
Контекст:
Представники "Росатому" разом із російськими окупантами перебувають на Запорізькій АЕС в Енергодарі Запорізької області, повідомляв "Енергоатом". За даними української компанії, на ЗАЕС окупанти б'ють український персонал, намагаючись змусити їх переходити до фейкового АТ "Експлуатаційна організація Запорізької АЕС", яким керує "Росатом", і відзвітувати російській владі, що український персонал станції підтримує їх.
В "Енергоатомі" вважають, що Росія хоче перепід'єднати ЗАЕС до російської енергосистеми.
28 жовтня "Енергоатом" заявив, що на співпрацю з окупаційною владою, підписавши контракти з "Росатомом", погодилося приблизно 100 працівників ЗАЕС, які залишилися в Енергодарі. Більшість із тих, хто підписав "контракт" із російською компанією, погодилися на це під тиском загарбників, розповіли в українській компанії.
Про необхідність введення санкцій проти "Росатому" заявляв у вересні 2022 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
26 грудня глава Офісу президента України Андрій Єрмак говорив, що Україна буде системно працювати над тим, щоб санкції проти "Росатому" стали реальністю.