Путін хоче використати "зернову угоду" як важіль впливу на саміті G20 – Reuters
За словами джерела, Путін має намір узяти особисту участь у саміті, хоча до цього неодноразово озвучували, що він не ухвалив остаточного рішення про те, чи їхати.
Угода щодо зерна буде центральною темою зустрічі, вважає джерело агентства, і всі намагатимуться переконати російського президента продовжити її. Дипломат припускає, що це гарний спосіб для РФ "зберегти карти на саміті G20", який для неї нічого не вартий.
13 жовтня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Росія загрожує чорноморській "зерновій ініціативі".
"Росія робить саме те, про що ми попереджали: відновлює "голодні ігри" і загрожує чорноморській "зерновій ініціативі". Я хочу, щоб кожна африканська, азійська, близькосхідна сім'я знала: Україна не висуває додаткових вимог, ми хочемо, щоб коридор і далі працював", – написав у Twitter міністр.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну. У травні президент України Володимир Зеленський повідомив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме.
Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.
7 вересня президент Росії Володимир Путін заявив, що незадоволений тим, як дотримуються "зернової угоди". Він стверджує, що практично все зерно, яке вивозять з України, "спрямоване не в бідні країни, що розвиваються, а у країни Євросоюзу". Тому Путін пригрозив обмежити напрямок вивезення зерна та іншого продовольства погодженим маршрутом. Зеленський назвав брехливою заяву Путіна.
"Зернову угоду" було підписано на 120 днів. Україна веде "складні" переговори щодо її продовження, повідомили в Офісі президента.