Путін проігнорував пропозицію Ердогана обговорити "зернову угоду" – The Wall Street Journal
Стаття доступна за підпискою, але її також цитує "Медуза".
За словами співрозмовників газети, країна-агресор не продовжила "зернової угоди", тому що Ердоган "розлютив" російську владу. У Москві не сподобалося, що він повернув Україні захисників "Азовсталі", серед яких командири "Азову", зокрема Денис Прокопенко, котрі, за умовами угоди з Росією, мали залишатися в Туреччині до кінця війни. Крім того, Анкара схвалила вступ Швеції в НАТО, ідеться в матеріалі.
Ердоган неодноразово заявляв, що продовжить переговори з Путіним щодо "зернової ініціативи". Він зазначав, що Туреччина використовуватиме всі свої дипломатичні інструменти, щоб забезпечити поновлення "зернової угоди". Також, за його словами, у Путіна є очікування від західних країн щодо угоди.
Наразі президенти Туреччини й Росії не спілкувалися телефоном, пише The Wall Street Journal. За словами дипломатів, Анкара намагається вирішити це питання "іншими каналами зв'язку із Кремлем".
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш також заявив, що продовжить контакти з усіма зацікавленими сторонами щодо відновлення "зернової угоди". Про це він сказав 27 липня на пресконференції у штаб-квартирі організації.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеса, Чорноморськ і Південний. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він зазначив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.
Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди" без РФ. Росія оголосила всі кораблі, які прямують до українських портів, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, котрі прямують до російських і тимчасово окупованих українських портів) і кілька днів поспіль обстрілювала інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".
Унаслідок одного з російських ударів по порту Чорноморськ було знищено 60 тис. тонн зерна, поінформували в Мінагрополітики. Для повноцінного відновлення постраждалих унаслідок атаки об'єктів знадобиться щонайменше рік, додали у відомстві. Президент України Володимир Зеленський уточнив, що знищене зерно було призначене для доправлення в Китай.