Путін розповів про руйнування Заходом "унікальних" відносин із РФ і доручив довше там зберігати "відому напругу"

Кілька хвиль розширення НАТО наблизили військову інфраструктуру Альянсу впритул до кордонів РФ, зазначив Путін
Фото: kremlin.ru
До наближення військової інфраструктури НАТО до кордонів Росії відносини РФ із країнами Заходу були майже союзницькими. Про це 18 листопада на розширеному засіданні колегії МЗС, яке транслював телеканал "Россия 24", заявив глава Кремля Володимир Путін.

"Попри те, що відносини між Росією і нашими західними партнерами, зокрема США, були унікальними, рівень взаємин був мало не союзницьким, наші занепокоєння та застереження щодо розширення НАТО на схід було абсолютно проігноровано", – сказав Путін.

За його словами, кілька хвиль розширення НАТО наблизили військову інфраструктуру Альянсу до кордонів РФ, а у Румунії та Польщі вже розгорнули системи протиракетної оборони, які можуть бути використані під ударні комплекси.

Водночас Путін зазначив, що останнім часом попередження РФ у країнах Заходу "справляють певний ефект – відома напруга там усе-таки виникла".

"Потрібно, щоб цей стан у них зберігався якомога довше, щоб їм на думку не спадало влаштувати нам на наших західних кордонах якийсь не потрібний нам конфлікт", – наголосив російський президент.

Путін доручив главі МЗС Сергію Лаврову добиватися "надання Росії серйозних, довгострокових гарантій" безпеки на західному напрямку.

"Просто так існувати і думати, що там завтра може статися, Росія не може", – резюмував Путін.

Контекст:

Відносини Росії та НАТО ускладнилися після анексії Росією Криму 2014 року й початку бойових дій на сході України.

У червні 2017 року тодішній голова військового комітету НАТО генерал Петр Павел повідомив, що Росія збільшує свій військовий потенціал практично на всіх фронтах, тому НАТО треба бути напоготові.

У червні 2020 року генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг заявив, що дії Росії та Китаю істотно впливають на глобальний баланс і створюють загрози світовій безпеці. Зокрема, Росія "нестримно" нарощує військову активність, зазначав генсек Альянсу.

У травні 2021 року НАТО запропонував Росії провести засідання спільної ради, але Москва пропозицію проігнорувала.

13 червня в інтерв'ю телеканалу CNBC Столтенберг сказав, що Північноатлантичний альянс і далі збільшуватиме військовий потенціал для протидії агресії РФ.

НАТО 6 жовтня вирішив вислати вісьмох членів представництва Росії при Альянсі, яких вважає таємними співробітниками розвідки. Вислання вісьмох членів російської місії у НАТО пов'язане не з конкретною подією, а зі зростанням зловмисної діяльності Росії, пояснив Столтенберг.

18 жовтня Росія заявила про зупинення роботи свого постійного представництва при НАТО. В Альянсі зазначили, що жалкують про рішення Москви. Столтенберг сказав, що підхід НАТО до РФ залишається незмінним: стримування, оборона та діалог.

Столтенберг заявив 20 жовтня, що відносини між НАТО та Росією нині опинилися на найнижчому рівні з часу закінчення холодної війни. На думку Лаврова, Росія не має жодних відносин із НАТО.