Путін заявив, що західні санкції підштовхують Росію та Білорусь до прискорення об'єднавчих процесів

Путін заявив, що докладно обговорював із Лукашенком, як прискорити об'єднання РФ із Білоруссю
Фото: EPA
Президент Росії Володимир Путін на Форумі регіонів Росії та Білорусі, який відбувається у Гродно, заявив, що "колективний Захід" чинить на РФ і Білорусь безпрецедентний політичний та санкційний тиск, пише 1 липня в Telegram "Русская служба BBC".

Російський лідер зазначив, що під тиском Заходу процеси інтеграції РФ та РБ пришвидшуватимуться. Він не став вдаватися в деталі, але уточнив, що докладно поговорив на тему "прискорення" з Олександром Лукашенком, який називає себе президентом Білорусі, під час зустрічі в Санкт-Петербурзі.

Зі свого боку Лукашенко, повідомляє в Telegram білоруське агентство БЕЛТА, яке висвітлює його діяльність, закликав до участі в Союзній державі РФ і РБ й інші пострадянські країни.

"Сьогодні країни пострадянського простору мають бути щиро зацікавлені у зближенні із Союзною державою, якщо, звичайно, вони хочуть зберегти свої суверенітет та незалежність. Ми переконалися, що лише спільно можна протистояти глобальним викликам", – заявив він.

Раніше Лукашенко під час поїздки у квітні до Воронезької області (РФ) висловлював упевненість, що "до такого союзу долучатимуться й інші республіки колишнього Радянського Союзу".

Західні країни вважають Білорусь співучасницею РФ в агресії проти України та вводять санкції не лише проти Росії, а й проти РБ. Крім того, ще 2020 року країни Заходу ввели проти Білорусі санкції, які значно обмежують можливості експорту із цієї країни. Це сталося після президентських виборів, які, як вважали на Заході, режим Лукашенка сфальсифікував.

Контекст:

Росія та Білорусь понад 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою та Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу чи навіть федеративних держав, зазначали російські ЗМІ.

Наприкінці 2018 року видання "Московский комсомолец" написало, що на той момент президент Білорусі Олександр Лукашенко на переговорах із президентом Росії Володимиром Путіним погодився на уніфікацію законодавства з РФ, створення єдиного парламенту, кабінету міністрів та інших органів влади, перехід на спільну символіку та єдину валюту.

У квітні 2019 року тодішній прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв сказав, що Білорусі надійшли від Москви пропозиції щодо подальшої інтеграції з Росією в межах Союзної держави.

Лукашенко говорив, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, "навіть братньої Росії", і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі.

За даними агентства Bloomberg, Путін запропонував змінити конституцію РФ щодо обнулення своїх президентських строків після того, як Лукашенко відмовився створювати Союзну державу.

9 вересня 2021 року Путін та Лукашенко зустрілися в Москві. За підсумками переговорів Путін сказав, що всі 28 дорожніх карт щодо інтеграції двох країн узгоджено, і допустив створення союзного парламенту РФ і Білорусі. Засідання Вищої ради Союзної держави РФ та Білорусі, на якому ці програми затвердять, проведуть до кінця року, зазначив російський президент. Лукашенко на початку зустрічі висловлював сподівання, що це відбудеться наприкінці жовтня.

4 листопада 2021 року Путін та Лукашенко підписали 28 програм щодо посилення інтеграції між Росією та Білоруссю.