Рада ЄС ухвалила дев'ятий пакет санкцій проти РФ
"У відповідь на агресивну війну Росії проти України, яка триває, і серйозність нинішньої ескалації проти цивільного населення і цивільної інфраструктури рада сьогодні ухвалила дев'ятий пакет нових заходів, які спрямовані на посилення тиску на Росію і її уряд", – ідеться у пресрелізі.
ЄС запроваджує новий контроль і обмеження на експорт товарів подвійного призначення й технологій, які можуть стосуватися російського оборонного сектору. Додаткові санкції вводять проти 168 підприємств, які мають стосунок до військово-промислового комплексу РФ.
Також в ЄС вводять заборону на експорт до Росії товарів і технологій, пов'язаних з авіацією й космічною галуззю, включно з безпілотниками і двигунами до них.
Крім того, ЄС розширює заборону щодо нових інвестицій у російський гірничовидобувний сектор "за винятком видобування певних корисних копалин".
У межах нового пакету ЄС запровадить повну заборону на трансакції із Всеросійським банком розвитку регіонів (ВБРР) і заморозить активи ще двох російських банків. У пресрелізі не вказали їхніх назв, раніше видання EUObserver повідомляло, що це Московський кредитний банк (МКБ) і Далекосхідний банк.
У межах боротьби із "систематичною міжнародною кампанією РФ з дезінформації і маніпулювання інформацією, яка спрямована на дестабілізацію сусідніх із нею країн, ЄС і його держав-членів", Рада ЄС ініціювала процес зупинення дії ліцензій на мовлення ще чотирьох ЗМІ: НТВ / НТВ "Мир", "Россия 1", "РЕН ТВ" і "Первый канал".
Уведено заборону в ЄС на надання послуг із реклами, досліджень ринку й опитування громадської думки, а також послуг із тестування продукції та технічної інспекції в РФ.
Крім того, від сьогодні громадянам ЄС буде заборонено обіймати будь-які посади в керівних органах усіх російських, контрольованих Росією чи розташованих у Росії юридичних осіб, організацій чи органів.
"На додаток до економічних санкцій рада вирішила вжити комплексний пакет індивідуальних заходів, до переліку увійде дуже значна кількість додаткових фізичних та юридичних осіб", – ідеться у пресрелізі. У документі не названо імен, але високопоставлений європейський чиновник заявив сьогодні журналістам у Брюсселі, що у списку – 190 фізичних і юридичних осіб, зокрема генерали, члени родини глави Чечні Рамзана Кадирова і впливового бізнесмена Юрія Ковальчука, повідомило "Інтерфакс-Україна".
У пресрелізі наголошують, що жоден із заходів "жодним чином не спрямований проти торгівлі сільськогосподарською та харчовою продукцією, зокрема пшеницею та добривами, між третіми країнами та Росією". Ба більше, задля підтримки продовольчої безпеки у світі вирішено запровадити відступ від санкцій, що дає змогу розморозити активи, кошти й економічні ресурси деяких фізосіб, які "відігравали до санкцій важливу роль у міжнародній торгівлі продовольством та сільгосптоварами, включно із пшеницею й добривами". У повідомленні не вказано, про кого саме йдеться.
Контекст:
Єврокомісія анонсувала дев'ятий пакет санкцій 7 грудня. До нього входять обмеження на інвестиції в російську видобувну промисловість, а також низка нових обмежень щодо компаній і фізичних осіб, розповідала глава ЄК Урсула фон дер Ляєн.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба 12 грудня наголошував, що Україна не зацікавлена в ухваленні цього пакету санкцій, якщо в ньому буде послаблення вже чинних обмежень.
Того ж дня міністри закордонних справ країн ЄС, обговорюючи цей пакет санкцій, не змогли його погодити. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель очікував, що рішення вдасться ухвалити протягом тижня. Рішення блокували Польща і країни Балтії, які виступали проти послаблення вже чинних обмежень (послаблення аргументували необхідністю забезпечення експорту продовольства).
15 грудня міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що дев'ятий пакет санкцій Євросоюзу проти Росії за її агресію проти України став "утраченою можливістю".