Розслідувач Bellingcat Грозєв заявив, що російські спецслужби працюють "на досить низькому рівні"
У питаннях шпигунства російські спецслужби не працюють на високому рівні там, де можна "проколотися", заявив журналіст-розслідувач видання Bellingcat Христо Грозєв "Радио Свобода" в інтерв'ю, яке опубліковано 1 квітня.
Мова про це зайшла після запитання, чи гірше стали спецслужби РФ приховувати свою розвідувальну діяльність.
"По-перше, ми не знаємо про їхні успіхи, ми знаємо лише про їхні провали, тому оцінити рівень та інтенсивність цього шпигунства складно. Те, яку інформацію намагається отримати Росія, – це хоч і нелегальне, але "легітимне" шпигунство. Незвично, що вони працюють на досить низькому рівні, там, де проколотися дуже просто. Вони працюють із людьми, які перебувають у фінансово скрутному становищі й тому частіше помиляються", – відповів Грозєв.
Розслідувач припустив, що те, що відбувається, може бути пов'язано з тим, "що для Росії репутаційна ціна дуже низька і вона не боїться таких провалів".
Коментуючи викриття мережі російських шпигунів у Болгарії та Італії, Грозєв висловив думку, що це не призведе до зменшення Росією обсягу таких дій.
"Це взагалі добре вписується в парадигму "віктимізації" режиму [президента РФ Володимира] Путіна – "бачите, як нас у всьому звинувачують", а натяком водночас йдеться: "ну, ми все-таки маємо при цьому захищати себе, а шпигунство – це і форма захисту теж". Тому я не бачу, як такі операції можуть зменшити таку активність Росії", – пояснив журналіст Bellingcat.
У березні спецслужби Болгарії затримали шістьох громадян, зокрема військовослужбовців та держслужбовців, яких підозрюють у збиранні конфіденційної інформації в інтересах РФ із залученням співробітників російського посольства. Прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов 20 березня закликав Росію припинити шпигунство.
30 березня за передавання секретних відомостей співробітникові апарату російського військового аташе в Римі спецпризначенці затримали офіцера Генштабу збройних сил Італії. Повідомляли, що документи, які він мав намір передати Росії, стосувалися діяльності італійських збройних сил і НАТО. Офіцера заарештували, Італія вислала двох співробітників посольства Росії.
У країнах Євросоюзу регулярно виявляють російських дипломатів, які, як стверджують спецслужби, займаються шпигунством. Зокрема, у грудні 2020 року про такі випадки повідомляли в Нідерландах і Болгарії, після чого росіян вислали із цих країн. У березні 2021-го спецслужби Болгарії затримали шістьох громадян, зокрема військовослужбовців та держслужбовців, яких підозрюють у збиранні конфіденційної інформації в інтересах РФ із залученням співробітників російського посольства.
У Росії вважають, що на Заході загострилася "шпигуноманія".