РФ вважає санкції ЄС проти ПВК "Вагнер" нелегітимними та "залишає за собою право на відповідь" – Захарова
Вона заявила, що "право" держав Африки та Близького Сходу "на вибір послуг приватних компаній на комерційній основі, зокрема у сфері безпеки, відчутно обтяжує європейських партнерів" і "загострює їхні постімперські амбіції".
Захарова додала, що приватні військові компанії не підконтрольні офіційній владі Російської Федерації.
Також спікерка заявила про "подвійні стандарти" ЄС, які "виявляються ще й у поблажливому ставленні до західних приватних військових компаній, що обплутали своїми мережами цілі регіони світу, зокрема Афганістан, Ірак та Сирію".
"Закликаємо Євросоюз припинити спроби втручання у внутрішні справи суверенних держав – членів ООН. Почати вибудовувати взаємодію з усіма членами міжнародної спільноти на основі рівноправності та взаємної поваги. Зрештою, відмовитися від усіх запроваджених за межами міжнародного права односторонніх обмежувальних заходів. Росія залишає за собою право відповіді на недружні дії ЄС", – сказала вона.
Контекст:
Євросоюз 13 грудня ввів санкції щодо засновника та командира ПВК "Вагнер" Дмитра Уткіна, найманця Станіслава Дичка та Валерія Захарова, якого в ЄС називають головною фігурою у командній структурі "групи Вагнера".
За даними російських ЗМІ, у 2014–2015 роках приватна військова компанія "Вагнер" брала участь у боях на Донбасі на боці сепаратистів, зокрема у битвах за Дебальцеве. Восени 2015 року, як писала російська інтернет-газета "Фонтанка", ПВК змінила "український" напрямок на "сирійський".
Навесні 2016 року ЗМІ вперше повідомили про те, що на Близькому Сході загинули десятки найманців "Вагнера". У лютому 2018 року стало відомо про загибель численних бійців ПВК у сутичці з американськими військовими у Дейр-ез-Зорі.
На початку 2018 року, за даними ЗМІ, найманці ПВК "Вагнер" прибули до ЦАР для захисту президента країни Фостен-Арканжа Туадери.
У жовтні The Sun із посиланням на неназвані джерела в уряді Сполученого Королівства повідомило, що Росія перекинула загін спецпризначенців, зокрема найманців ПВК "Вагнер", до Лівії.
Преса вважає, що ПВК фінансує бізнесмен із Санкт-Петербурга Євген Пригожин, відомий як "кухар президента РФ Володимира Путіна".
Bloomberg із посиланням на джерела повідомляло, що у 10 країнах Африки перебувають військовослужбовці-контрактники та політичні консультанти зі структур Пригожина. За даними співрозмовників агентства, російські найманці та консультанти надають послуги з безпеки, озброєння та організації передвиборчих кампаній "в обмін на права на видобування корисних копалин та інші можливості".