Рябцев: Усі країни ЄС діятимуть у своїх інтересах, не звертаючи уваги на Європарламент, який визнав "Північний потік – 2" загрозою для Євросоюзу
Прибічники будівництва газопроводу "Північний потік – 2" в ЄС не зможуть більше аргументувати свою позицію тим, що РФ – стратегічний партнер Євросоюзу, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
Рішення Європарламенту визнати газопровід "Північний потік – 2" загрозою для Євросоюзу не позначиться на реалізації цього проекту, оскільки всі країни ЄС діятимуть суто у своїх інтересах. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
"Рішення Європарламенту нічого не змінить. У них же змінено газову директиву – тепер відповідальність на країні, із території якої газопровід заходить у ЄС. Фактично ця директива визначає правила гри для європейського газового ринку. Донедавна всі експортні газопроводи не регулювали за допомогою нормативно-правових документів ЄС. Однак нові зміни вносять їх у цю сферу регулювання. Країна, з території якої газопровід заходить у ЄС, має забезпечити дотримання всіх правил Євросоюзу щодо газу, який транспортують цією трубою. І якщо в майбутньому яка-небудь країна ЄС захоче піти таким шляхом, то умови постачання газу в Євросоюз їй доведеться узгоджувати зі спеціальним підрозділом Єврокомісії. Якщо це якось вплине на конфігурацію ринку, то цій країні також знадобиться згода всіх членів ЄС. Грубо кажучи, зміни в газовій директиві додали ще одну бюрократичну процедуру", – підкреслив співрозмовник.
Він зазначив, що для "Північного потоку – 2" зроблять виняток і загальні вимоги ЄС на нього поширюватися не будуть.
"Після всіх узгоджень новий трубопровід або буде занесено до списку тих, до яких висувають загальні вимоги ЄС, або для нього зроблять виняток. Ось для "Північного потоку – 2", яким може проходити тільки російський газ, зроблять виняток. Відповідний документ готує Німеччина – німці готові відповідати. Точно так само буде з Італією, Францією, Данією, Румунією, які теж тягнуть до себе різні газопроводи. Там же труб насправді дуже багато. А на рішення Європарламенту практично ніхто не звертає уваги. Усі країни ЄС діятимуть у своїх інтересах, не звертаючи уваги на резолюцію Європарламенту, де "Північний потік – 2" визнано загрозою для Євросоюзу. Єдине, що змінилося: прибічники газопроводу в ЄС після ухвалення резолюції більше не зможуть аргументувати свою позицію тим, що РФ – стратегічний партнер Євросоюзу", – резюмував Рябцев.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м&³3; газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його порівну фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" введуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили прокладати трубопровід через свою територію, Данія – ні. Оператор проекту запропонував побудувати трубопровід в обхід Данії.
Влада України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважає "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.