Росія не має наміру відмовлятися від транзиту газу в Європу через Україну – Кремль
Росія не має наміру відмовлятися від транзиту газу в Європу через Україну. Про це заявив журналістам 1 червня спікер Кремля Дмитро Пєсков, пише ТАСС.
За словами Пєскова, Росія й Україна підписали договір про транзит газу в Європу. Угода залишиться чинною на весь період її дії. Після завершення строку дії цього договору Росія не має наміру відмовлятися від українського транзиту, додав він.
Президент Росії Володимир Путін виходить із того, що надалі обсяги експорту російського газу в Європу зростатимуть, тому транзит через Україну може бути затребуваним, сказав Пєсков.
Україна як власник газотранспортної системи має забезпечувати її нормальний технічний стан, підсумував він.
Контекст:
Дном Балтійського моря прокладають газопровід "Північний потік – 2", який має зв'язати Росію з Німеччиною. У зв'язку із цим проєктом транзит газу через Україну може опинитися під загрозою. У лютому 2021 року в "Газпромі" заявляли, що мають намір ввести "Північний потік – 2" в експлуатацію цього року.
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна одержить понад $7 млрд.
У 2020 році через територію України в Євросоюз транспортували 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник протягом семи років, повідомили в ТОВ "Оператор ГТС України".
В інтерв'ю "Українській правді", опублікованому 1 березня, тодішній голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявляв, що компанія готова до припинення транзиту через Україну.
На думку гендиректора "Оператора ГТС України" Сергія Макогона, Росія все ж може відмовитися від транзиту газу через Україну, якщо "Північний потік – 2" добудують. За його оцінками, прямі й непрямі збитки України від запуску "Північного потоку – 2" становитимуть приблизно $5–6 млрд на рік. Зокрема, приблизно на $50 за 1 тис. м&³3; подорожчає газ, оскільки вартість його транспортування в Україну зросте.