Росія планує наземне вторгнення в Молдову у 2023 році, але реалізація сценарію залежить від розвитку війни в Україні – глава спецслужби Молдови
Про це 19 грудня в інтерв'ю TVR Moldova заявив глава Служби інформації та безпеки Молдови Александру Мустяце.
За його словами, триває аналіз кількох сценаріїв, у які РФ спробує долучити наземне вторгнення через північ України у напрямку Молдови.
"Питання не в тому, чи почне РФ новий наступ на територію Молдови, а в тому, коли це відбудеться: або на початку року, у січні, в лютому, або пізніше – березень, квітень. Але, згідно з інформацією, що є у нас, РФ має намір піти далі. Із метою створення коридору з Придністровським регіоном, який є територією Республіки Молдова, і тоді можна однозначно сказати, що так вони мають намір дійти сюди, з'єднатися. Що буде далі, їхні наміри щодо Кишинева ми можемо обговорювати, але це реальний і дуже високий ризик", – сказав Мустяце.
Він додав, що боєприпаси на найбільшому складі в Європі, який охороняють російські солдати в Придністров'ї, можуть використати у військовому протистоянні.
Заяву Мустяце прокоментували у спецслужбі Молдови.
"У контексті заяв... Мустяце... уточнюємо, що директор... згадав, що завдання РФ щодо створення сухопутного коридору в Придністров'ї актуальне і сьогодні, і новий наступ РФ у цьому напрямку може відбутися у 2023 році, – ідеться у повідомленні. – Введення його в дію залежить від розвитку війни в Україні".
Контекст:
Придністров'я – адміністративна одиниця у складі Молдови, яка має статус автономії. 1990 року на цій території "Придністровська молдавська республіка" ("ПМР") оголосила про суверенітет. У зв'язку із цим між Молдовою та самопроголошеною республікою тоді розпочався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершили. У середині 90-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил.
Політично конфлікт досі не врегульовано. Світова спільнота незалежності Придністров'я не визнала. 2022 року після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Парламентська асамблея Ради Європи визнала Придністров'я окупованою РФ територією.
Президентка Молдови Мая Санду неодноразово наголошувала на необхідності вивести російські війська з території країни. 30 листопада 2020 року вона заявила, що у Придністров'ї перебуває оперативна група військ РФ, на розміщення якої не було домовленості з Молдовою, і запропонувала замінити російських військових цивільною місією під егідою ОБСЄ.
У МЗС РФ заявили, що проти виведення своїх "миротворців" із Придністров'я, а президент РФ Володимир Путін сказав, що Росія виведе війська, коли "буде налагоджено нормальний діалог між Придністров'ям і рештою Молдови".
22 квітня 2022 року на той момент в.о. командувача військ Центрального військового округу РФ Рустам Міннекаєв заявив, що цілі Росії у другій фазі вторгнення в Україну – захоплення Донецької та Луганської областей, а також півдня для створення сухопутного коридору до окупованого Криму. Захоплення півдня України, сказав Міннекаєв, дасть можливість росіянам мати вихід до Придністров'я.
Після цього у Придністров'ї пролунало кілька вибухів, 26 квітня Санду скликала Вищу раду безпеки країни. Вона повідомила, що в ескалації у Придністров'ї замішані сили, які виступають за війну.
У вересні Санду заявила, що незаконна присутність військ РФ у Придністровському регіоні збільшує ризики для безпеки Молдови. НАТО нарощує допомогу Молдові на тлі загрози з Росії, зазначила Санду у грудні.