Росія подвоїла імпорт інгредієнта для вибухових речовин за допомогою Заходу – The Wall Street Journal
Росія збільшила імпорт вибухових речовин, необхідних для виробництва артилерійських боєприпасів, зокрема від компаній, що базуються у США та інших західних країнах, попри міжнародні санкції. Про це пише The Wall Street Journal 29 березня.
За даними видання, імпорт у Росію нітроцелюлози, легкозаймистого бавовняного продукту, що відіграє центральну роль у виробництві пороху та ракетного пального, зріс на 70% у 2022 році, в перший рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну. До середини 2023 року він сягнув 3039 тонн продукту, що майже вдвічі вище за рівень 2021 року.
Оборонні компанії по всьому світу намагаються знайти способи одержання нітроцелюлози в умовах дефіциту, який призвів до зростання цін і створив проблеми для виробництва. Лише кілька країн виробляють нітроцелюлозу, оскільки її головне застосування – виробництво боєприпасів і на неї поширюються обмеження міжнародної торгівлі. Росія виробляє мало нітроцелюлози, тому, на думку американських посадовців й аналітиків, здатність Москви закуповувати її за кордоном відіграла вирішальну роль у її війні проти України.
Нітроцелюлозу також використовують у цивільних цілях – у чорнилах, фарбах, лаках і супутніх товарах, проте аналітики вважають, що зростання імпорту призначене для озброєнь, враховуючи, що російську економіку переорієнтовано на виробництво воєнного часу.
Китай збільшив постачання цього продукту до Росії після санкцій США та Європейського союзу, які забороняють будь-який вид експорту для російських військових. Згідно з торговельними даними, серед виробників нітроцелюлози, яку постачають до Росії упродовж останніх двох років, також є компанії зі США, Німеччини й Тайваню.
Зокрема, один російський імпортер, Analytical Marketing Chemical Group, протягом останніх двох років отримав із Тайваню нітроцелюлозу на суму майже $700 тис. На сайті компанії вказано, що імпортер є постійним партнером Казанського державного порохового заводу, який виробляє широкий спектр озброєнь.
Згідно з торговельними даними, одна невелика компанія в країні – члені НАТО Туреччині відповідає за майже половину імпорту нітроцелюлози до Росії від початку повномасштабного вторгнення в Україну. До 2022 року Туреччина забезпечувала менше ніж 1% російського імпорту нітроцелюлози. Згідно з корпоративними звітами, більшість продажів компанії, що базується в Стамбулі, припадає на російські компанії, які є зареєстрованими підрядниками уряду в Москві.
Експорт до Росії відбувається на тлі глобального дефіциту нітроцелюлози, який уповільнює виробництво артилерії країнами НАТО для України. Польща, наприклад, інвестувала у відновлення виробництва нітроцелюлози, щоб задовольнити зростання попиту на артилерію, зазначає видання.