Росія, створюючи напругу навколо Молдови і невизнаного Придністров'я, ставить для себе дві мети – розвідка України

Росія, створюючи напругу в Молдові, намагається відвернути європейську громадськість від подій, що відбуваються в Україні, зазначили в ГУР
Фото: EPA (ілюстративне)
Росія, створюючи напругу навколо Молдови і невизнаного Придністров'я, використовує сценарій, який свого часу "пройшов" у Донецьку й Луганську.

Таку думку у коментарі "РБК-Україна", опублікованому 2 березня, висловив представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Андрій Черняк.

"Створюючи напругу в Молдові, Росія ставить для себе дві мети. Перша – це спроба відвернути європейську громадськість від подій, що відбуваються в Україні. Вони бачать, що вся увага сконцентрована на Україні, зокрема у сенсі допомоги. Тому вони намагаються розпалити нову пожежу в Європі", – зазначив Черняк.

Друга мета – спроба "продати" це як перемогу російському споживачеві, додав він. Черняка цитує Facebook ГУР.

"Адже вони не досягли жодного результату у своїй так званій спеціальній військовій операції (так у РФ називають війну проти України. "ГОРДОН"). Тому їм потрібно демонструвати будь-які "перемоги" для свого населення. Зараз вони намагаються зробити якусь революцію, щоб створити ілюзію, як "світ за них", "народ Молдови за нас", – пояснив представник розвідки.

23 лютого міноборони Росії двічі за день заявляло, що Україна нібито готує збройну провокацію проти Придністров'я, "яку здійснять підрозділи ЗСУ". Дезінформацію росіян 24 лютого спростували у міноборони Молдови.

У МЗС Росії заявили, що атака на Придністров'я буде нападом на РФ, і пригрозили "адекватною" відповіддю.

27 лютого у Придністров'ї оголосили "військові збори".

Контекст:

Придністров'я – адміністративна одиниця у складі Молдови, має статус автономії. 1990 року на цій території "Придністровська молдавська республіка" ("ПМР") оголосила про суверенітет. У зв'язку із цим між Молдовою і самопроголошеною республікою розпочався збройний конфлікт. Влітку 1992-го бойові дії завершилися. У середині 90-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил.

Політично конфлікту досі не врегульовано. Світова спільнота незалежності Придністров'я не визнала. 2022 року після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Парламентська асамблея Ради Європи визнала Придністров'я окупованою РФ територією.

9 лютого 2023 року президент України Володимир Зеленський заявив, виступаючи на спеціальному засіданні Європейської ради, що українська розвідка перехопила російські документи про плани РФ дестабілізувати ситуацію в Молдові. 10 лютого молдовські спецслужби підтвердили, що вивчають інформацію українських колег.

11 лютого секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов сказав, що Росія планує найближчим часом влаштувати у Молдові держпереворот, використовуючи чеченських бойовиків.

Президентка Молдови Мая Санду заявила 13 лютого, що Росія планує здійснити держпереворот у Молдові із захопленням заручників.

Україна посилила контроль кордону з Молдовою в районі Придністров'я і будує фортифікаційні споруди, повідомив 28 лютого речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.