"Росія та її маріонетки хочуть дестабілізувати Косово". Османі заявила про "абсолютну копію" історії з Кримом
"Цього тижня я говорила із The Telegraph про останні події в Косові та відносини із Сербією. Росія та її маріонетки сповнені рішучості дестабілізувати наш регіон. Працюючи разом із нашими міжнародними партнерами, ми впевнені, що зможемо зупинити цей руйнівний і згубний вплив", – прокоментувала вона своє інтерв'ю у Twitter.
Османі заявила британському виданню, що має інформацію про те, що найманці російської приватної військової компанії (ПВК) "Вагнер" допомагають Сербії підготувати напад на Косово за тією самою схемою, як РФ окупувала 2014 року український Крим.
Президентка Косова стверджує, що Сербія готує ситуацію, за якої частину Косова намагатимуться анексувати не внаслідок "традиційної воєнної операції", а у співпраці ПВК "Вагнер" із сербськими воєнізованими формуваннями.
Начебто йдеться про контрабанду зброї і військової форми без розпізнавальних знаків, яка триває уже шість місяців. Саме у схожій формі російські "зелені чоловічки" захоплювали Крим 2014 року. Османі назвала те, що відбувається навколо Косова, "абсолютною копією" історії з Кримом.
За її словами, ситуацію ще аналізують.
Опитані The Telegraph балканські експерти "скептично ставляться до того, що Сербія наважиться спробувати анексувати північне Косово". Вони наголошують, що у проблемній частині Косова є місія НАТО з підтримки миру в Косові KFOR.
Контекст:
Республіка Косово є частково визнаною державою. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії 2008 року. Сербія не визнає відділення Косова і вважає його своєю територією. Незалежність Косова визнало приблизно 100 країн, зокрема США. Україна цього статусу не визнає.
Із 2011 року за посередництва ЄС Сербія і Косово ведуть переговори щодо нормалізації відносин. Очікують, що переговорний процес завершиться юридичною угодою. Косово наполягає на тому, щоб угода містила взаємне визнання, Сербія домагається "компромісного рішення".
8 грудня 2022 року з'явилися повідомлення про входження у регіон Косова із сербами, які там проживають, косовських поліцейських і ймовірне перекидання туди ж сербських силовиків.
Пізніше косовські серби перекривали важкою автотехнікою дороги до двох прикордонних переходів на кордоні із Сербією на тлі рішення Приштини замінити у країні всі видані Белградом автомобільні номери на видані косовською владою. Прем'єр-міністр Косова Альбін Курті просив KFOR прибрати барикади і гарантувати свободу пересування, а президент Сербії Александр Вучич заявляв, що "немає і не буде здавання" інтересів сербів у Косові.
Наприкінці грудня Косово та Сербія привели війська у бойову готовність.
17 січня 2023 року Вучич говорив, що Росія вербує сербів для участі у воєнних діях на боці ПВК "Вагнер" в Україні. Законодавство Сербії забороняє участь своїх громадян у конфліктах за кордоном.