Росія веде відверту газову війну проти об'єднаної Європи, потрібно посилювати санкції – Зеленський

Зеленський: Ми побачили чергові газові погрози Європі
Фото: ЕРА

У відеозверненні за підсумками 25 липня президент України Володимир Зеленський порівняв дії Росії на ринку газу з війною, оголошеною Європі. Ролик опубліковано в YouTube Офісу президента.

"Сьогодні ми побачили чергові газові погрози Європі. Навіть попри поступки щодо турбіни для "Північного потоку", Росія не збирається відновлювати постачання газу європейським країнам, як вона зобов'язана за контрактами. Усе це робиться Росією спеціально, щоб європейцям було максимально складно підготуватися до зими. І це відверта газова війна, яку Росія веде проти об'єднаної Європи, – саме так це потрібно сприймати", – сказав Зеленський.

За його словами, російській владі "все одно, що буде з людьми, як вони страждатимуть – від голоду через блокування портів, або від зимових холодів та бідності, або від окупації".

"Це просто різні форми терору. І тому потрібно бити у відповідь. Не думати, як повернути якусь турбіну, а посилювати санкції. Робити все, щоб обмежити російські доходи не тільки від газу та нафти, а й узагалі від будь-якого експорту, який ще залишається, і максимально розривати торговельні зв'язки з Росією, бо кожен такий зв'язок – це потенційний засіб тиску Росії", – пояснив Зеленський.

Він вважає, що "газовий шантаж Європи, який щомісяця лише посилюється, потрібний державі-терористу для того, щоб погіршити життя для кожного європейця".

"Це насправді можна розглядати як стимул, щоб восьмий санкційний пакет ЄС був значно вагомішим, ніж нещодавно затверджений сьомий", – наголосив президент України.

25 липня російське пропагандистське агентство "РИА Новости" повідомило, що "Газпром" має намір зупинити ще одну турбіну Siemens на "Північному потоці", і з 7.00 27 липня прокачувати газопроводом не більше ніж 33 млн м&³3; газу на добу (проти нинішніх щонайбільше 67 млн м&³3;). Отже, постачання російського газу до Європи газопроводом скорочується до 20% від потужності "Північного потоку", констатували в росЗМІ.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн в інтерв'ю dpa, яке опублікувало видання Die Zeit, заявила, що "Газпром" навмисно тримає свої сховища напівпорожніми. Водночас у 12 країнах членах ЄС російські постачання вже обмежені або повністю припинені. Тому Європа має бути готовою до найгіршого сценарію до повного зупинення постачання газу рано чи пізно, попередила глава Єврокомісії.

Контекст:

У червні 2022 року російський "Газпром" знизив обсяг прокачування газу до Європи через "Північний потік" до 40% від проєктної потужності. Він пояснив це невчасним поверненням компанією Siemens газоперекачувальних агрегатів із ремонту в Канаді.

7 липня міністр економіки Німеччини Роберт Габек попросив Канаду якнайшвидше повернути турбіну, яка зараз на ремонті. 9 липня уряд Канади задовольнив прохання Німеччини. Це рішення підтримали США та країни ЄС.

Зеленський називав рішення неприпустимим винятком із санкцій.

11 липня "Газпром" повністю припинив прокачування газу "Північним потоком", оголосивши планові ремонтні роботи до 21 липня.

21 липня газопровід запрацював, але не на повну пропускну спроможність.

Генеральний директор компанії "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон пояснив, що для нарощування обсягів постачання газу до Європи у РФ є всі можливості. За його словами, навіть після повернення турбіни "Газпром" знайде привід і надалі скорочувати постачання газу до ЄС.