Росія заявила, що постачання F-16 в Україну будуть пов'язані з "колосальними" ризиками для Заходу
За його словами, відбувається "рух так званими сходами ескалації"
"Країни Заходу поки дотримуються ескалаційного сценарію. Він пов'язаний із колосальними ризиками для них самих. У будь-якому разі це буде враховано в усіх наших планах, і ми маємо всі необхідні засоби, щоб досягти поставленої мети", – сказав він, коментуючи можливі постачання сучасних винищувачів в Україну.
Про те, що надання Києву F-16 будуть обговорювати на саміті G7 у Японії 19–21 травня, напередодні заявляв президент Європейської ради Шарль Мішель.
Президент США Джо Байден того самого дня сказав лідерам країн "Великої сімки" у Хіросімі, що США підтримають спільні зусилля із союзниками й партнерами щодо навчання українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно із F-16. За ступенем їхньої підготовки коаліція країн найближчими місяцями вирішуватиме, "коли реально надати винищувачі, скільки їх надати і хто їх надасть", розповів американський посадовець.
Президент України Володимир Зеленський подякував Байдену за підтримку США міжнародної "коаліції винищувачів".
"Це суттєво зміцнить нашу армію в небі", – вказав глава Української держави.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу з початку повномасштабної війни, обговорення питання у публічній площині активізувалося останніми місяцями.
Наприкінці березня глава Пентагону Ллойд Остін припустив надання Україні винищувачів F-16, але не на поточному етапі війни.
У травні створення так званої авіаційної коаліції підтримали три країни – Великобританія, Франція та Нідерланди. Ідеться поки що лише про навчальні місії для українських пілотів із використанням західних літаків. Готовність навчати українських пілотів також висловили Бельгія, Португалія, Данія.
Водночас прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість надання Україні винищувачів F-16. Він зазначив, що Нідерланди обговорюють варіанти постачання бойової авіації Києву з Данією, Великобританією, деякими іншими країнами Європи, а також зі США.