Росія заявила, що виводить із-під інспекцій США свою ядерну зброю

Росія звинуватила США в тому, що вони не виконують принципів Договору щодо СНО
Фото: mil.ru

Росія 8 серпня повідомила США, що тимчасово відмовляється від інспекцій своєї ядерної зброї в межах двостороннього Договору про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО). Відповідну заяву міністерство закордонних справ РФ поширило 8 серпня.

"Російська Федерація офіційно інформувала дипломатичними каналами Сполучені Штати Америки про те, що наша країна тимчасово виводить із-під інспекційної діяльності за Договором про СНО свої об'єкти, що підлягають інспекціям за цим договором", – написано в заяві.

У МЗС РФ наголосили, що такі дії передбачені протоколом до Договору про СНО і до них можна вдаватися "у виняткових випадках".

У РФ заявили, що США без дозволу "наполегливо прагнуть" домогтися перезапуску інспекційної діяльності на умовах, які "не враховують наявних реалій, створюють для США односторонні переваги й фактично позбавляють РФ права на здійснення інспекцій на американській території".

Унаслідок цього, заявили дипломати, РФ "вимушена" вдатися до припинення інспекцій, оскільки, на думку Росії, принципів паритету та рівноправності сторін не дотримано.

У МЗС РФ уточнили, що йдеться про те, що російські інспектори через санкції, які призвели до скасування авіасполучення між РФ і США, не мають змоги потрапити на американські ядерні об'єкти.

"Водночас аналогічних перешкод для прибуття в Росію американських інспекторів немає", – ідеться в документі.

Двосторонній договір між Росією та США про взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь передбачає скорочення кожною зі сторін розгорнутих ядерних боєзарядів. Він діє з 1991 року.

29 січня 2021 року президент РФ Володимир Путін вкотре продовжив дію договору до 5 лютого 2026 року.

Контекст:

Наприкінці лютого, невдовзі після відкритого вторгнення Росії в Україну, президент Росії Володимир Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, які включають ядерну зброю, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадових осіб країн НАТО на адресу Росії.

Президент США Джо Байден у відповідь назвав ці заяви безвідповідальними.

Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що Росія може застосувати ядерну зброю в чотирьох випадках, серед них – акт агресії проти РФ або її союзників, унаслідок якого під загрозою опинилося б існування країни. Спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив, що будь-який результат війни проти України – не привід для застосування ядерної зброї РФ.

1 серпня Байден заявив, що США готові вести нові перемовини з Росією щодо контролю над ядерною зброєю.

Президент України Володимир Зеленський не впевнений, що російські окупанти відмовилися від ідеї застосування ядерної зброї. На його думку, мають бути превентивні санкції у зв'язку із загрозою застосування такої зброї.

Другий президент України Леонід Кучма вважає реальним ризик застосування Росією проти України тактичної ядерної зброї.