Російська ПВК "Вагнер" може скерувати приблизно 1 тис. найманців у Малі – ЗМІ
Російська приватна військова компанія "Вагнер" може укласти угоду з військовою хунтою Малі зі скерування приблизно 1 тис. найманців. Про це повідомила газета The Times 13 вересня із посиланням на дипломатичні джерела.
За розгортання в Малі ПВК "Вагнер" буде заробляти $10,8 млн на місяць. Найманці навчатимуть війська й захищатимуть високопосадовців країни, яка пережила два перевороти і стикається із заколотом ісламістів у Сахельському регіоні, пише видання.
Повідомлення про угоду з'явилися після того, як у червні президент Франції Еммануель Макрон оголосив про згортання операції "Бархан", під час якої 5 тис. французьких військових боролися проти повстанців у Малі.
Прессекретар міністерства оборони Малі відмовився підтвердити інформацію про домовленість із ПВК "Вагнер", але визнав, що країна хоче мати тісніші зв'язки з Росією.
Сім джерел Reuters у дипломатичних колах й органах безпеки підтвердили факт укладання угоди. Тільки одне джерело оцінило передбачувану кількість найманців в 1 тис. Інші два джерела заявили, що цифра буде набагато меншою.
Присутність найманців ставить під загрозу фінансування Малі з боку міжнародних партнерів, повідомили чотири джерела Reuters.
Франція вважає, що прибуття російських найманців підірве її десятирічну контртерористичну операцію проти "Аль-Каїди" і повстанців у Сахельському регіоні, пов'язаних з "Ісламською державою".
Військова хунта Малі активізувала контакти з Росією через погіршення відносин із Францією. Міністр оборони країни Садіо Камара відвідував Москву і спостерігав за танковими навчаннями 4 вересня цього року, повідомило агентство.
Контекст:
Улітку минулого року в Малі почалися масові виступи з вимогою відставки президента Ібрагіма Бубакара Кейти. У серпні військові заарештували Кейту, він пішов у відставку й потім поїхав в ОАЕ. Після цього військові сформували перехідну цивільну адміністрацію на чолі з тимчасовим президентом країни Ба Ндао і заявили, що проведуть вибори через 18 місяців.
У травні цього року військові затримали Ндао і тимчасового прем'єр-міністра Моктара Уана. Малійських політиків відпустили після того, як вони склали із себе повноваження. Конституційний суд Малі оголосив полковника Ассімі Гоїту тимчасовим президентом країни.
На Гоїту скоїли замах у мечеті малійської столиці Бамако в липні цього року.
Малі – колишня французька колонія і одна з найбідніших держав Африки. Країна не має виходу до моря, значну частину її території займає пустеля Сахара. Малі здобула незалежність 1960 року, після цього у країні сталося кілька військових переворотів.