Розвідка США знала про спецоперацію з вагнерівцями і могла надавати підтримку – CNN
Сполучені Штати знали і могли надавати підтримку спецоперації із затримання 33 членів ПВК "Вагнер". Про це повідомив 7 вересня американський телеканал CNN із посиланням на трьох колишніх високопосадовців української військової розвідки.
Операція під керівництвом України отримала американські гроші, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ про те, як затримати найманців.
Високопосадовець США сказав CNN, що такі твердження є неправдивими. Він зазначив, що розвідка США знала про операцію, але заперечувала будь-яку причетність. Посадовець припустив, що спроби втягнути американські агентства можуть бути намаганням перекласти провину за провал української операції з високим ризиком.
Українські розвідники розповіли телеканалу, як вели підготовку до спецоперації. Спочатку вони видавали себе за представників російської приватної військової компанії, які шукали найманців. Вони пропонували роботу у сфері безпеки за ціною, яка була вищою за ринкову, – $5 тис. на місяць. Завданням найманців було охороняти нафтові об'єкти Венесуели, повідомив один з учасників операції.
Сотні російських найманців відгукнулися на таку пропозицію, це надало українським розвідникам безпрецедентну можливість виявляти людей, яких підозрюють у військових злочинах на Донбасі, зазначив співрозмовник.
Представники українських спецслужб телефонували зацікавленим у роботі найманцям і перевіряли їхній бойовий досвід. Вони просили надати документи, військові посвідчення і докази того, де вони воювали. Розвідникам вдалося отримати посвідчення особи, а також фотографії та відео з місць бойових дій, зокрема Донбасу та інших місць.
На одному з відео, які передали CNN колишні співробітники військової розвідки, члени групи бойовиків на сході України тримають уламки військового літака, який, за словами джерел, щойно збили. Щонайменше двоє були присутніми під час запуску ракети, яка збила літак рейсу МН17 у липні 2014 року в Донецькій області. Четверо інших були членами групи, яка збила український військовий літак і вбила не менше ніж 70 осіб, повідомило джерело телеканала.
У підсумку українські фахівці обрали 28 росіян, які, імовірно, брали участь у збройному конфлікті на Донбасі та ще п'ятьох без будь-яких зв'язків.
Контекст:
Влада Білорусі 29 липня 2020 року повідомила про затримання 33 іноземців, які перебувають у приватній військовій компанії. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР".
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі. На його думку, наслідки звільнення найманців "будуть трагічними".
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації Головного управління розвідки Міноборони України та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення керівника Офісу президента Андрія Єрмака і Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська з 25-го на 30 липня, а також через витік інформації з України.
Про те, що інформація про проведення спецоперації із затримання вагнерівців потрапила до російських і білоруських спецслужб після наради у Зеленського, на якій були присутні, окрім глав українських спецслужб, керівники Офісу президента, розповів екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов. Він, як і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив, що спецоперацію вели з 2019 року.
Колишній голова Офісу президента України Андрій Богдан заявив, що операцію із затримання найманців ПВК "Вагнер" зірвала людина "з найближчого оточення" Зеленського.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Начальник ГУР заявив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінську перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.
Зеленський заявив, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було.
Єрмак назвав дезінформаційною кампанією версію про причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську.
27 лютого 2021 року Бутусов повідомив, що виселили з будинку і позбавили охорони ексначальника ГУР Василя Бурбу, який, за даними журналіста, дав свідчення про провал операції із захоплення вагнерівців. У поліції інформацію спростували.