Румунія й Польща просять Єврокомісію захистити своїх фермерів від українського дешевого зерна
Уряди обох країн хочуть переконатися, що їхні фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту з України. Після того як вивезення українського зерна ускладнилося через російську агресію, альтернативні шляхи експорту в Євросоюз пролягли переважно через Румунію й Польщу.
"Разом ми беремо участь у процесі обговорення з Європейською комісією механізмів, які мають забезпечити прозорість українського експорту й кінцевих пунктів призначення", – сказав Чуке.
Моравецький додав, що Євросоюзу потрібно "ефективно допомагати Варшаві й Бухаресту в реалізації торговельної політики, яка відповідає не лише стратегічним інтересам України й Центральної Європи, а й економічним інтересам Польщі та Румунії".
Reuters зазначає, що міністр сільського господарства Румунії Петре Деа раніше заявляв про збитки румунських і польських фермерів через приплив дешевшого українського зерна на їхні ринки. За його оцінкою, вони становили майже €417 млн.
Деа також повідомив, що Єврокомісія має намір виплатити компенсацію в розмірі €56,3 млн польським, болгарським і румунським фермерам, остаточного рішення щодо цього питання очікують 30 березня.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн експортного зерна.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.
Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.
17 листопада 2022 року та 18 березня 2023 року роботу "зернового коридору" продовжували.