Санду розпустила парламент Молдови

Громадянам Молдови дали право вирішувати своє майбутнє, зазначила Санду
Фото: EPA
Президентка Молдови Мая Санду підписала указ про розпуск парламенту і призначення дострокових виборів на 11 липня. Про це Санду повідомила на брифінгу 28 квітня, написало NewsMaker.

За її словами, уряд має виділити гроші, необхідні для підготовки і проведення виборів. Санду зазначила, що громадянам Молдови "дали право вирішувати своє майбутнє, а відповідальність за це майбутнє – на наших плечах".

Розпуск парламенту став можливим після ухвали Конституційного суду (КС) Молдови від 28 квітня про неконституційність рішення парламенту ввести надзвичайний стан (НС) у країні з 1 квітня до 30 травня у зв'язку з погіршенням епідемічної ситуації, зазначає NewsMaker.

Згідно із законодавством Молдови, у період дії НС парламент не можна розпустити. НС у Молдові ввели на засіданні парламенту 31 березня голосами депутатів від Партії соціалістів (ПСРМ) колишнього президента Ігоря Додона і Pentru Moldova. Депутати від опозиції оскаржили це рішення в КС.

Як зазначає NewsMaker, 15 квітня КС також розглянув запит Санду, у якому президентка Молдови просила суд констатувати обставини, які дають змогу розпустити парламент. КС ухвалив, що підстава для розпуску парламенту – неможливість сформувати уряд.

Контекст:

Санду склала присягу й офіційно вступила на посаду глави Молдови 24 грудня 2020 року.

Днем раніше тодішній прем'єр-міністр Молдови Йон Кіку повідомив, що уряд країни в повному складі подає у відставку. Як пояснив Кіку, головна мета керівництва країни – це розпуск парламенту, а одним зі способів досягнення цього є відставка уряду.

Виконувачем обов'язків прем'єр-міністра країни після відставки Кіку став міністр закордонних справ Аврелій Чокой.

У лютому 2021 року Санду висувала у прем'єри Наталію Гаврилицю, але її кандидатури не підтримав жоден депутат.

25 березня депутати ПСРМ і їхні союзники із "Шор" і групи Pentru Moldova покинули засідання парламенту, на якому мали заслухати програму кандидата на посаду прем'єра Ігоря Гросу, писало видання NewsMaker. Гросу висунула у прем'єр-міністри особисто Санду. Слухання в парламенті не відбулися через відсутність кворуму.

26 березня Санду запросила парламентські фракції на консультації щодо його розпуску за ч. 1 ст. 85 конституції Молдови. "У разі неможливості формування уряду або блокування протягом трьох місяців ухвалення законів президент Республіки Молдова після консультацій із парламентськими фракціями має право розпустити парламент", – ідеться в тексті статті.