Санду вимагає виведення російських військ із Придністров'я
Санду попросили прокоментувати рішення Парламентської асамблеї Ради Європи, яка офіційно визнала невизнане Придністров'я територією, яка перебуває під окупацією РФ.
"Республіка Молдова завжди дуже чітко говорила, що Росія відіграє істотну роль у тому, що стосується конфлікту в Придністров'ї. Починаючи з походження цього конфлікту і закінчуючи всіма речами, які відбулися і продовжують відбуватися там. Ми завжди вимагали виведення російських військ із Придністров'я, ми вимагали і вимагаємо ліквідації боєприпасів на лівому березі Дністра. Ми продовжуємо виступати за мирне вирішення цього конфлікту і зробимо все можливе, щоб знайти та реалізувати дипломатичне, політичне, мирне рішення", – заявила вона.
Контекст:
Придністров'я оголосило про суверенітет 1990 року, у зв'язку з чим між Молдовою та самопроголошеною республікою почався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершилися. У 1990-х у Придністров'ї ввели контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікт досі не врегульовано. Світова спільнота незалежність Придністров'я не визнала.
Санду 30 листопада 2020 року заявила, що у Придністров'ї перебуває оперативна група військ РФ, на розміщення якої не було домовленості з Молдовою. Вона запропонувала замінити російських військовослужбовців цивільною місією під егідою ОБСЄ.
У МЗС РФ заявили, що проти виведення своїх "миротворців" із Придністров'я, а президент РФ Володимир Путін сказав, що Росія виведе війська, коли "буде налагоджено нормальний діалог між Придністров'ям та рештою Молдови". ТАСС писало, що у Придністров'ї перебуває майже 1 тис. російських солдатів та офіцерів. "Європейська правда" повідомляє, що також там є незаконні військові формування, їхню чисельність оцінюють у 7–8 тис. осіб.